Bractwo Kapłańskie św. Piusa X dziękuje Benedyktowi XVI za zdjęcie ekskomuniki z czterech biskupów, której pierwsza rocznica przypada 21 stycznia ub.r. „Bractwo dziękuje papieżowi za ten odważny i wytyczający kierunek na przyszłość krok“ – czytamy w oświadczeniu tradycjonalistów.
Przełożony Bractwa w Niemczech ks. Franz Schmidberger w wypowiedzi na wideo, ogłoszonej 21 stycznia w Stuttgarcie, wyraził nadzieję, że rozpoczęty przez Watykan dialog "może doprowadzić do jedności a Bractwo św. Piusa X po raz pierwszy może w spokoju przedstawić swoje zastrzeżenia wobec niektórych ujęć Soboru Watykańskiego II”. Zdaniem kapłana-tradycjonalisty, celem rozmów jest uzdrowienie całego Kościoła katolickiego. „Chodzi o zbawienie dusz niezliczonych rzesz ludzi” – powiedział.
Ks. Schmidberger wyraził „głębokie ubolewanie“, że teologiczne i duszpasterskie propozycje papieża zostały zaciemnione przez „niegodny spektakl medialny” wokół wypowiedzi na temat Holokaustu biskupa Richarda Williamsona. Wkrótce po ukazaniu się dekretu, znoszącego ekskomuniki z 1988, światowe środki przekazu podały, że ten biskup-lefebrysta kilka miesięcy wcześniej w wywiadzie telewizyjnym zaprzeczył zagładzie Żydów.
Duchowny niemiecki podkreślił, że Bractwo św. Piusa X pragnie wspólnie z papieżem nie dopuścić do rozprzestrzeniania się „dyktatury relatywizmu“ i „dechrystianizacji Europy“. Uważa on, że gdyby przynajmniej część biskupów i katolików poparła ten cel, mogłoby dojść do odnowy Kościoła.
Na zakończenie przewodniczący Bractwa w Niemczech wezwał wspólnotę chrześcijan do modlitwy za „Europę, która musi być znowu chrześcijańska” i za "jeden, święty, katolicki i apostolski Kościół rzymski”.
Przed rokiem 21 stycznia Kongregacja ds. Biskupów na polecenie papieża i w odpowiedzi na skierowany do niego list od bp. Bernarda Fellaya - przełożonego Bractwa - z 15 grudnia 2008 zdjęła ekskomunikę z czterech biskupów Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X. Decyzja ta umożliwiła rozpoczęcie rozmów z jego przedstawicielami. Czterej wspomniani hierarchowie ściągnęli na siebie ekskomuniki 30 czerwca 1988 w wyniku udzielenia im sakry przez założyciela Bractwa abp. Marcela Lefebvre’a bez zgody papieża, a nawet wbrew jego wyraźnym ostrzeżeniom.
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.