Mimo ukończenia 75. roku życia i wejścia w wiek emerytalny obecny sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone będzie nadal pełnił ten urząd. Poinformował go o tym w liście do jubilata, ogłoszonym 21 stycznia, Benedykt XVI. Przywołał w nim swą wieloletnią współpracę z kardynałem, gdy jako arcybiskup był on sekretarzem Kongregacji Nauki Wiary, na której czele stał obecny papież.
Papież przypomniał, że w owym czasie w dykasterii tej panowała „prawdziwie rodzinna atmosfera”, połączona z „dyscypliną pracy”. Wspominając „długą drogę naszej współpracy”, Ojciec Święty zaznaczył, że rozpoczęła się ona, gdy przyszły kardynał został konsultorem Kongregacji. Wtedy, jak wspomina jego ówczesny przełożony, powierzono mu „delikatną pracę w celu nawiązania dialogu z arcybiskupem Marcelem Lefebvrem”.
Benedykt XVI z wdzięcznością przywołał także swą niedawną wizytę w rodzinnych stronach obecnego sekretarza stanu w Vercelli.
„Powołany przez mego umiłowanego Poprzednika do służby w Kurii Rzymskiej, Ksiądz Kardynał z kompetencją i wielkim oddaniem pełnił urząd sekretarza Kongregacji Nauki Wiary. Były to lata intensywne i pracowite, w czasie których powstały dokumenty wielkiej wagi doktrynalnej i dyscyplinarnej” – napisał do swego najbliższego współpracownika Benedykt XVI, nie ukrywając, że podziwiał zawsze jego „sensus fidei, przygotowanie doktrynalne i kanoniczne oraz jego «humanitas», która bardzo pomogła nam zaznawać w Kongregacji prawdziwie rodzinnej atmosfery, połączonej ze zdecydowaną dyscypliną pracy”.
„Wszystkie te przymioty skłoniły mnie do podjęcia latem 2006 roku decyzji o mianowaniu Eminencji moim sekretarzem stanu, dziś zaś są powodem, dla którego również w przyszłości nie chciałbym rezygnować z tej cennej współpracy” – zakończył Benedykt XVI list, który ukaże się w piątkowym wydaniu „L'Osservatore Romano”.
2 grudnia ubiegłego roku kardynał Tarcisio Bertone skończył 75 lat i – zgodnie z przepisami kościelnymi – złożył rezygnację z urzędu. Wiadomo było, że papież jej nie przyjął, teraz ujawniono przyczyny tej decyzji.
Przyszły jubilat, który święcenia kapłańskie w Towarzystwie Salezjańskim przyjął 1 lipca 1960, 4 czerwca 1991 został biskupem Vercelli, skąd w czerwcu 1995 przeszedł do pracy w Kongregacji Nauki Wiary jako jej sekretarz. 10 grudnia 2002 Jan Pawła II mianował go arcybiskupem metropolitą Genui i na konsystorzu 21 października 2003 obdarzył go godnością kardynalską. Stamtąd Benedykta XVI odwołał go do pracy w Kurii Rzymskiej, powierzając mu 15 września 2006 stanowisko sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej – drugi, najważniejszy urząd w Kościele, po papieżu. Ponadto od 4 kwietnia 2007 kard. Bertone jest kamerlingiem Świętego Kościoła Rzymskiego, czyli ma prawo kierować bieżącymi sprawami Kościoła, gdy z jakichś powodów nie może tego czynić Ojciec Święty (zwykle dzieje się tak po śmierci papieża).
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.