Mimo ukończenia 75. roku życia i wejścia w wiek emerytalny obecny sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone będzie nadal pełnił ten urząd. Poinformował go o tym w liście do jubilata, ogłoszonym 21 stycznia, Benedykt XVI. Przywołał w nim swą wieloletnią współpracę z kardynałem, gdy jako arcybiskup był on sekretarzem Kongregacji Nauki Wiary, na której czele stał obecny papież.
Papież przypomniał, że w owym czasie w dykasterii tej panowała „prawdziwie rodzinna atmosfera”, połączona z „dyscypliną pracy”. Wspominając „długą drogę naszej współpracy”, Ojciec Święty zaznaczył, że rozpoczęła się ona, gdy przyszły kardynał został konsultorem Kongregacji. Wtedy, jak wspomina jego ówczesny przełożony, powierzono mu „delikatną pracę w celu nawiązania dialogu z arcybiskupem Marcelem Lefebvrem”.
Benedykt XVI z wdzięcznością przywołał także swą niedawną wizytę w rodzinnych stronach obecnego sekretarza stanu w Vercelli.
„Powołany przez mego umiłowanego Poprzednika do służby w Kurii Rzymskiej, Ksiądz Kardynał z kompetencją i wielkim oddaniem pełnił urząd sekretarza Kongregacji Nauki Wiary. Były to lata intensywne i pracowite, w czasie których powstały dokumenty wielkiej wagi doktrynalnej i dyscyplinarnej” – napisał do swego najbliższego współpracownika Benedykt XVI, nie ukrywając, że podziwiał zawsze jego „sensus fidei, przygotowanie doktrynalne i kanoniczne oraz jego «humanitas», która bardzo pomogła nam zaznawać w Kongregacji prawdziwie rodzinnej atmosfery, połączonej ze zdecydowaną dyscypliną pracy”.
„Wszystkie te przymioty skłoniły mnie do podjęcia latem 2006 roku decyzji o mianowaniu Eminencji moim sekretarzem stanu, dziś zaś są powodem, dla którego również w przyszłości nie chciałbym rezygnować z tej cennej współpracy” – zakończył Benedykt XVI list, który ukaże się w piątkowym wydaniu „L'Osservatore Romano”.
2 grudnia ubiegłego roku kardynał Tarcisio Bertone skończył 75 lat i – zgodnie z przepisami kościelnymi – złożył rezygnację z urzędu. Wiadomo było, że papież jej nie przyjął, teraz ujawniono przyczyny tej decyzji.
Przyszły jubilat, który święcenia kapłańskie w Towarzystwie Salezjańskim przyjął 1 lipca 1960, 4 czerwca 1991 został biskupem Vercelli, skąd w czerwcu 1995 przeszedł do pracy w Kongregacji Nauki Wiary jako jej sekretarz. 10 grudnia 2002 Jan Pawła II mianował go arcybiskupem metropolitą Genui i na konsystorzu 21 października 2003 obdarzył go godnością kardynalską. Stamtąd Benedykta XVI odwołał go do pracy w Kurii Rzymskiej, powierzając mu 15 września 2006 stanowisko sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej – drugi, najważniejszy urząd w Kościele, po papieżu. Ponadto od 4 kwietnia 2007 kard. Bertone jest kamerlingiem Świętego Kościoła Rzymskiego, czyli ma prawo kierować bieżącymi sprawami Kościoła, gdy z jakichś powodów nie może tego czynić Ojciec Święty (zwykle dzieje się tak po śmierci papieża).
Przestrzeganie porozumienia będzie nadzorowane przez Katar, Egipt i Stany Zjednoczone.