Władze Korei Północnej uhonorowały grupę marynarzy, uznając ich za bohaterów narodowych, po tym jak z narażeniem życia ratowali portrety przywódcy kraju Kim Dzong Ila i jego zmarłego ojca Kim Ir Sena, kiedy ich statek tonął w ubiegłym roku u wybrzeży Chin - poinformowały w piątek państwowe media w Phenianie.
Kapitanowi i pierwszemu mechanikowi statku, którzy zginęli w wypadku, pośmiertnie przyznano tytuły przodowników pracy oraz złote medale i ordery Flagi Narodowej pierwszej klasy.
Północnokoreański frachtowiec zatonął 17 listopada niedaleko miasta Dalian, położonego na północno-wschodnim wybrzeżu Chin. W wypadku zginęło pięciu marynarzy. Piętnastu rozbitków, którzy przeżyli katastrofę, uratowała załoga jednego z chińskich statków.
Za odwagę uhonorowano całą załogę. Media w Phenianie nie podały w jaki sposób marynarze ratowali portrety, ani czy ocalały one z tonącego statku.
"Załoga wykazała się duchem obrony przywódców rewolucji, bohaterskim duchem poświęcenia i rewolucyjnym braterstwem pomimo porywistego wiatru i fal" - informują północnokoreańskie media.
W Korei Północnej historie poświęcenia obywateli w obronie portretów przywódców są podstawą państwowej propagandy, podkreślającej kult jednostki otaczający w tym komunistycznym kraju Kim Dzong Ila i Kim Ir Sena. Ich wizerunki zdobią tam gmachy publiczne i domy. Koreańczycy z Północy noszą również znaczki z wizerunkiem zmarłego w 1994 roku Kim Ir Sena, który został uznany za "wiecznego prezydenta". Dzień urodzin tego przywódcy jest świętem państwowym.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.