Związek Wypędzonych przeciwny reparacjom

Przewodniczący niemieckiego Związku Wypędzonych (BdV) Bernd Fabritius stwierdził, że żądanie reparacji to "celowa prowokacja".

"Wprowadzone do dyskusji przez polski rząd PiS roszczenia reparacyjne wobec Niemiec pozbawione są jakiejkolwiek prawnej i moralnej legitymacji. PiS wrzucił ten temat jako celową prowokację w gorącej fazie kampanii wyborczej w Niemczech. Nikt tutaj nie powinien dać się na to nabrać" - czytamy w przekazanym PAP oświadczeniu BdV.

"Nasza nowsza wspólna historia obejmuje coś więcej niż tylko rozpoczętą przez Niemcy drugą wojnę światową i Holokaust, wskutek czego ucierpiała także Polska. Obejmuje ona też pierwszą wojnę światową i jej skutki. Obejmuje krzywdę ucieczki i wypędzenia Niemców po drugiej wojnie światowej. Obejmuje też wiążące międzynarodowo-prawne umowy od końca wojny, aż do traktatu o dobrych stosunkach, niemiecko-polskiego traktatu granicznego i wstąpienia Polski do UE" - podkreślił Fabritius, deputowany bawarskiej CSU do Bundestagu.

BdV ocenił pozytywnie "mądre i spokojne" reakcje niemieckiego rządu na polskie żądania.

"Wzywamy PiS, by zamiast prowokować w polityce wewnętrznej i zewnętrznej, wypełnił zobowiązania do wspierania mieszkającej tam (w Polsce) niemieckiej mniejszości, które wynikają przykładowo z ratyfikacji Europejskiej karty języków regionalnych i mniejszościowych" - czytamy w oświadczeniu BdV.

BdV zapowiedział, że będzie nadal pracował na rzecz dobrosąsiedzkich relacji z Polską na płaszczyźnie społeczeństw obywatelskich.

Rzecznik rządu Niemiec Steffen Seibert powiedział w piątek, że Polska nie zgłosiła dotąd oficjalnie żadnych roszczeń reparacyjnych. Potwierdził stanowisko władz w Berlinie, że kwestia roszczeń jest zarówno prawnie, jak i politycznie ostatecznie uregulowana.

Szef PiS Jarosław Kaczyński podczas lipcowej konwencji Zjednoczonej Prawicy wyraził opinię, że Polska nigdy nie otrzymała odszkodowania za gigantyczne szkody wojenne, których "tak naprawdę nie odrobiliśmy do dziś". W podobnym tonie wypowiadał się minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, który stwierdził, że z punktu widzenia prawnego, bezdyskusyjnie Niemcy winne są Polsce reparacje.

W sierpniu poseł PiS Arkadiusz Mularczyk poinformował, że wystąpił do Biura Analiz Sejmowych o przygotowanie informacji dotyczącej możliwości domagania się przez Polskę odszkodowań za straty wojenne od Niemiec.

Premier Beata Szydło powiedziała w sobotnim wywiadzie dla PAP, że reparacje wojenne od Niemiec są kwestią "uczciwości i sprawiedliwości wobec Polski". - Uważamy, że tej sprawy nie można pominąć, domagamy się tylko uczciwości i sprawiedliwości - zaznaczyła.

«« | « | 1 | » | »»
 • Gość
  10.09.2017 10:46
  Reparacje są obowiązkiem Niemiec wobec Polski bo na nas napadli, zabili miliony ludzi, zniszczyli miasta, złupili i ograbili. A teraz jako partner w UE wydrenowali naszą gospodarkę i drenują kapitał ludzki chcąc nam wcisnąć hordy leniwych i niewykształconych islamistow. Na to zgody nie damy.
 • Gość
  10.09.2017 17:40
  Reparacje sa obowiazkiem Rosji, bo na nas napadli, wysiedlili miliony ludzi, zlupili i ograbili, przesuneli nam granice a potem okradli z tej czesci reparacji, ktore byly dla Polski.
 • Krzysiek
  10.09.2017 20:43
  >> "celowa prowokacja"<<
  >>Polacy nie mają moralnego prawa do reparacji.<< jakiś minister z Niemiec tak powiedział.
  Polacy mają moralny OBOWIĄZEK do reparacji. - jest to moje zdanie.
  Układ niemiecko-rosyjski w sprawie Polski z lat powojennych jaką stanowi wartość PRAWDY.
  Jedyną prawdą jest Układ niemiecko-rosyjski Ribentrop-Mołotow i CZYN napaści na Polskę, którą dokonali w wyniku tego układu.
 • Krzysiek
  10.09.2017 20:49
  >>stanowisko władz w Berlinie, że kwestia roszczeń jest zarówno prawnie, jak i politycznie ostatecznie uregulowana.<<
  Prawnie, politycznie a ostatnio Moralnie - pozbawiają Polskę praw.
  Nie na darmo od kilku lat państwowa telewizja pracowała nad wizerunkiem Polski i obozów zagłady na jej terenie.
  Nawet na ich zlecenie, lewicowy prezydent USA pan Obama - przyczyniał się poniżania Polaków.
  Amerykanie sami się zmagają ze smrodem obamacare , który po nim został.
  MORALNIE Polacy mają OBOWIĄZEK mówić o PRAWDZIE wojny i PRAWDZIE reparacji w wysokości 2% od wyliczonych zniszczeń.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  18°C Czwartek
  dzień
  19°C Czwartek
  wieczór
  15°C Piątek
  noc
  12°C Piątek
  rano
  wiecej »