Reklama

Minister oświaty zamiast Miedwiediewa

Minister oświaty i nauki Andriej Fursenko będzie reprezentował Rosję w czasie obchodów 65. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady Auschwitz - poinformował w sobotę prezydencki minister Paweł Wypych. W grudniu ub.r. prezydent Lech Kaczyński zaprosił na uroczystości prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa.

Reklama

Wypych powiedział w radiowej Trójce, że prezydent Lech Kaczyński dostał "osobisty list" od Miedwiediewa, w którym prezydent Rosji podziękował za zaproszenie. "Był zaszczycony zaproszeniem" - powiedział minister. Według niego, prezydent Rosji napisał, że rocznica jest ważna, "jednoczy nasze narody, jednoczy nas w pokojowej przyszłości".

Jak dodał, ze względu na "dawno zaplanowane obowiązki" Miedwiediew nie weźmie udziału w obchodach. Międzynarodowe uroczystości zaplanowano na 27 stycznia.

Prezydent Kaczyński zaprosił Miedwiediewa, chcąc - jak powiedział na początku stycznia prezydencki minister Mariusz Handzlik - upamiętnić rosyjskie ofiary zgładzone w obozie Auschwitz-Birkenau, jak również radzieckich żołnierzy, którzy przyczynili się do jego wyzwolenia. "To taki gest symboliczny" - podkreślił wtedy minister.

Obchody rocznicy wyzwolenia hitlerowskiego obozu Auschwitz są organizowane przez stronę rządową, zaś prezydent objął nad nimi patronat honorowy.

Zgodnie ze wstępnym programem uroczystości, ma się ona odbyć w specjalnym namiocie ustawionym na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz II-Birkenau, tuż przy budynku tzw. Sauny. Podczas wojny Niemcy rejestrowali w tym miejscu więźniów po ich przywiezieniu do obozu.

Krótkie wystąpienia wygłoszą dwaj byli więźniowie Auschwitz - Polak i Żyd, członkowie Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej. Uczestnicy przejdą ze zniczami pod pomnik ofiar obozu, gdzie zostanie oddany hołd zgładzonym.

W ramach uroczystości zaplanowano konferencję edukacyjną, w której wezmą udział ministrowie edukacji z krajów Unii Europejskiej. W intencji pomordowanych odprawiona zostanie msza święta w kościele Miłosierdzia Bożego, nieopodal byłego obozu Auschwitz I.

Niemiecki obóz Auschwitz wyzwolili 27 stycznia 1945 roku żołnierze 100. Lwowskiej Dywizji Piechoty 60. Armii I Frontu Ukraińskiego. W walkach o wyzwolenie obozu i miasta Oświęcimia zginęło ponad 200 żołnierzy radzieckich.

Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku, KL Auschwitz II-Birkenau - dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. W ramach kompleksu Auschwitz funkcjonowała także sieć podobozów. W obozie Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 miliona osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców radzieckich i przedstawicieli innych narodów.

27 stycznia przypada ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
-1°C Niedziela
noc
-1°C Niedziela
rano
0°C Niedziela
dzień
0°C Niedziela
wieczór
wiecej »

Reklama