Odnowią groby na Wołyniu

NSZZ Policjantów Województwa Mazowieckiego w Radomiu objął opieką groby zmarłych i pomordowanych na Wołyniu w latach 1918-39 policjantów - pisze "Nasz Dziennik" Na cmentarzu w Lubomlu odsłonięto tablicę ku czci poległych w okresie międzywojnia funkcjonariuszy.

Mazowieccy policjanci w dniach 14-16 września przebywali na Wołyniu. Tam odwiedzili cmentarze w Lubomlu i Kowlu - pisze dziennik.

"Decyzję o zaopiekowaniu się grobami polskich policjantów podjęliśmy trzy miesiące temu. Nie mieliśmy jednak wiarygodnych informacji o tym, jak wielka jest skala zaniedbania cmentarzy i co trzeba tam zrobić. Postanowiliśmy więc pojechać na Wołyń, aby na miejscu ocenić wielkość potrzeb" - mówi w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" Dariusz Brzezicki, przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów Województwa Mazowieckiego w Radomiu.

Jak czytamy w gazecie, okazało się, że miejsca spoczynku policjantów na terenie b. województwa wołyńskiego są w tragicznym stanie. Cmentarze są nieogrodzone, zarośnięte trawą i krzakami, a groby bardzo często są poobijane lub poniszczone.

"Nie chcemy tych miejsc zostawić w takim stanie. Dlatego konieczne jest jak najszybsze rozpoczęcie podstawowych prac" - tłumaczy przewodniczący.

Policjanci chcą też ogrodzić cmentarze i odnowić groby, ale, jak zauważa Brzezicki, wymaga to współpracy ze stroną ukraińską.

"Nawiązaliśmy już kontakt z Ukraińcami i pierwsze rozmowy są obiecujące. Na razie otrzymujemy zapewnienia, że sprawę można rozwiązać pozytywnie" - stwierdza.

Część rodzin zmarłych policjantów dalej mieszka w tamtych stronach i regularnie odwiedza mogiły bliskich. Związkowcy chcieliby zatem otrzymać ich zgodę na prowadzenie gruntownych prac - podaje gazeta.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  7°C Środa
  rano
  8°C Środa
  dzień
  8°C Środa
  wieczór
  5°C Czwartek
  noc
  wiecej »