Szwecja: "Obcy obiekt podwodny" mógł wpłynąć do portu w Gavle

Obcy obiekt podwodny, najprawdopodobniej rosyjski okręt, został zaobserwowany pod koniec czerwca w szwedzkim porcie w Gaevle, 160 km na północ od Sztokholmu - wynika z ekspertyzy opublikowanej w poniedziałek przez gazetę "Dagens Nyheter".

Zdjęcia tajemniczego obiektu wykonał 29 czerwca za pomocą echosondy hydrograf badający port w Gaevle po wcześniejszym pogłębieniu tego akwenu. Jak relacjonował, kolejne fotografie nie potwierdziły już obecności znaleziska. Sprowadzeni na miejsce nurkowie odnaleźli odciśnięte na dnie morza głębokie ślady.

"Na podstawie zdjęć oraz relacji świadków możemy wnioskować, że obcy obiekt podwodny znajdował się w porcie w Gaevle. Incydent powinien zostać sklasyfikowany jako poważne celowe naruszenie" - napisali w ekspertyzie były wiceszef szwedzkiego kontrwywiadu wojskowego MUST Nils-Ove Jansson oraz były oficer marynarki wojennej Nils Engstroem.

Według ekspertów na podstawie dostępnych zdjęć można oszacować, że mający 13 metrów długości oraz 3 metry szerokości obiekt wykazuje podobieństwa do wykorzystywanych przez Rosję miniokrętów podwodnych typu Triton.

"Przeprowadzono rozpoznanie oraz ćwiczenia wejścia do portu w Gavle" - uznał Nils-Ove Jansson.

Szwedzkie siły zbrojne odmówiły "Dagens Nyheter" komentarza na temat raportu.

Jak przypomina szwedzka gazeta, port w Gaevle podczas zimnej wojny miał strategiczne znaczenie dla szwedzkiego wojska w przypadku planów ataku Związku Radzieckiego na Wyspy Alandzkie.

W październiku 2014 roku szwedzkie wojsko oficjalnie podało, że na obszarze Archipelagu Sztokholmskiego odnaleziono ślady obecności obcego obiektu podwodnego. Zorganizowano zakrojoną na szeroką skalę akcję poszukiwawczą, która jednak okazała się bezskuteczna.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  21°C Poniedziałek
  wieczór
  17°C Wtorek
  noc
  14°C Wtorek
  rano
  22°C Wtorek
  dzień
  wiecej »