Referendum w Katalonii: Ludzie blokują lokale wyborcze, by zapobiec działaniom policji

Katalończycy opowiadający się za przeprowadzeniem kontestowanego przez Madryt referendum ws. niepodległości tego regionu Hiszpanii zaczęli w niedzielę blokować drzwi niektórych lokali, gdzie ma dojść do głosowania; chcą zapobiec ewentualnym działaniom policji.

Jednocześnie do lokali zaczęli zjeżdżać funkcjonariusze katalońskiej policji, tzw. Mossos d'Esquadra. Ich szef Josep Lluis Trapero instruował w piątek wszystkie jednostki, by 1 października, zgodnie z nakazem sądu, konfiskowały urny i materiały wyborcze - czytamy na portalu wydawanej w Barcelonie gazety "La Vanguardia".

Dziennik informuje, że w niektórych lokalach widać urny wyborcze i karty do głosowania.

Katalończycy od wczesnych godzin rannych formują kolejki przed miejscami, w których zorganizowano lokale wyborcze, głównie przed szkołami. Mają one być czynne od godz. 9, jednak istnieją obawy, że władze centralne nie dopuszczą do otwarcia wielu z nich. W sobotę hiszpański rząd informował, że zamknięto większość budynków publicznych, które miały służyć jako lokale do głosowania w referendum.

Do Barcelony zostały ściągnięte z całej Hiszpanii dodatkowe siły policyjne, oceniane na "tysiące funkcjonariuszy".

Regionalny kataloński rząd Carlesa Puigdemonta zapowiedział, że głosowanie odbędzie się w ponad 2300 lokalach wyborczych, ale władze centralne w Madrycie, które uznają plebiscyt za nielegalny, zamierzają doprowadzić do całkowitego paraliżu referendum. Obserwatorzy mówili m.in. o rozwiązaniach siłowych, jak np. zamykanie lokali.

Według "La Vanguardii" w przypadku takich działań policji organizatorzy zalecają Katalończykom stosowanie "pokojowego oporu".

«« | « | 1 | » | »»
 • Fryderyk
  01.10.2017 08:47
  Teraz trzeba zorganizować referendum w województwach: śląskim, opolskim i dolnośląskim, by odłączyć się od RP, która Slązaków nie lubi i utworzyć nowe państwo - Republikę Sląską.
 • nie odbierac politykom
  01.10.2017 09:31
  referendum to odbieranie chleba politykom. Oni, nawiedzeni, wiedzą lepiej kto ma prawo do życia w swoim państwie, kto może przyłączyć się do innego państwa, kto ma prawo do własnego języka, religii i kultury
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  13°C Poniedziałek
  wieczór
  10°C Wtorek
  noc
  9°C Wtorek
  rano
  10°C Wtorek
  dzień
  wiecej »