Reklama

Oby dzieci mogły patrzeć na dorosłych zawsze uśmiechnięte

Papież spotkał się z uczestnikami kongresu poświęconego godności dzieci w cyfrowym świecie.

Reklama

Co robimy, aby dzieci mogły patrzeć na nas uśmiechnięte i aby zachowały spojrzenie czyste, pełne ufności i nadziei? Co robimy, aby nie zabrano im tego światła, aby ten wzrok nie został zamglony i zepsuty tym, co zobaczy w sieci internetowej, która stanie się integralną i bardzo ważną częścią ich życiowego środowiska? – pytał Papież uczestników kongresu poświęconego godności dzieci w cyfrowym świecie (digital world). Spotkanie to zostało zorganizowane przez Papieski Uniwersytet Gregoriański w Rzymie. Na jego zakończenie uczestnicy -  przedstawiciele świata nauki, techniki, polityki, prawa zostali przyjęci na audiencji przez Franciszka.

W skierowanym do nich przemówieniu Ojciec Święty zwrócił uwagę na tworzący się świat, który poprzez nowe środki przekazu zmienia nasz sposób myślenia i bycia oraz wpływa na rozumienie ludzkich możliwości.  I choć z jednej strony człowiek jest tym zachwycony, widząc w tym wielki potencjał, to z

Ponad jedną czwartą użytkowników internetu stanowią nieletni. Należy więc mieć oczy szeroko otwarte i nie ukrywać prawdy, która bywa nieprzyjemna i której nie chce się nazwać. W sieci bowiem rozprzestrzeniają się bardzo negatywne treści, takie jak pornografia; rozsyłanie między młodymi erotycznych zdjęć, filmików, tekstów; aż po działanie grup przestępoczych, które wykorzystują ją do handlu ludźmi, prostytucji, czy pokazywania na żywo nadużyć i przemocy seksulanej na nieletnich. Sieć internetowa ma więc także swoją bardzo ciemną stronę – powiedział Fanciszek, gdzie zło znajduje ciągle nowe i coraz bardziej skuteczne sposoby działania, staje się wszechobecne i powszechne. Potrzeba więc wspólnego działania, bo żadna władza sama nie jest w stanie podołać temu wyzwaniu.

„Nie pozwólmy, aby zdominował nas strach, który zawsze jest złym doradcą. Nie pozwólmy, aby spraliżowała nas świadomość niemożności, która daje o sobie znać wobec trudności w tym względzie. Jesteśmy wezwani do wzajemnego mobilizowania się, wiedząc, że potrzebujemy jedni drugich, aby szukać i znaleźć odpowiednie drogi i  rozwiązania do dania słusznych odpowiedzi” – powiedział Ojciec Święty.  

Odnosząc się do opinii mówiących, że internet jest królestwem wolności, Papież nazwał je ideologiczną i mityczną wizją sieci.  Zaznaczył, że swobodna wymiana myśli jest wielkim dobrem, ale jednocześnie pojmawiły się nowe narzędzia dla straszliwych nielegalnych działań, takich jak wyzysk i obraza godności małoletnich, demoralizacja ich umysłów i przemoc na ich ciałach. „Nie jest to korzystanie z wolności, ale przestępstwo, przeciw któremu należy podejmować mądre i stanowcze działania, poszerzając współpracę między rządami i siłami porządkowymi”.

Mówiąc o zaangażowaniu Kościoła w kwestię godności małoletnich Ojciec Święty stwierdził:

„Jak wszyscy wiemy, Kościół katolicki w ostatnich latach coraz bardziej uświadomił sobie, że nie zatroszczył się dostatecznie o ochronę małoletnich: zostały ujawnione bardzo poważne fakty, za które musieliśmy uznać swoją odpowiedzialność wobec Boga, ofiar i opinii publicznej. Właśnie dlatego, z powodu dramatycznych doświadczeń i nabytych kompetencji w trudzie nawrócenia i oczyszczania, Kościół odczuwa dziś szczególnie palący obowiązek, by angażować się w sposób coraz głębszy i dalekowzroczny na rzecz ochrony nieletnich i ich godności, nie tylko w swoim łonie, ale w całym społeczeństwie i na całym świecie” – zaznaczył Papież.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
-1°C Niedziela
noc
-1°C Niedziela
rano
0°C Niedziela
dzień
0°C Niedziela
wieczór
wiecej »

Reklama