Na cmentarzu Rakowickim w Krakowie trwają prace poszukiwawcze kolejnych ofiar terroru komunistycznego, zamordowanych w latach 1946-1950. W trakcie prac rozpoczętych 12 października, odnaleziono na razie szczątki trzech osob.
Pracownicy Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej szukają w kwaterze XVB szczątków kilku żołnierzy powojennego podziemia antykomunistycznego ze zgrupowania "Błyskawica" Józefa Kurasia "Ognia" i oddziału "Wiarusy", działających na Podhalu i w Gorcach. - Ten ostatni oddział, dowodzony przez Józefa Świdra "Mściciela", wywodził się zresztą ze zgrupowania "Ognia" i działał po jego rozbiciu - wyjaśnił asystujący przy poszukiwaniach dr Dawid Golik z krakowskiego oddziału IPN. Poszukiwani są także zamordowani żołnierze Pogotowia Akcji Specjalnej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego z oddziału Tadeusza Gajdy "Tarzana".
Poszukiwane osoby zostały zamordowane w latach 1946-1950 na mocy wyroków Wojskowego Sądu Rejonowego w Krakowie. - Znamy ich nazwiska, lecz na razie nie chcemy ich ujawniać. Miejsca ewentualnych pochówków wytypowano już kilka lat temu, m.in. na podstawie zapisów w księgach cmentarnych. Grób był oznakowany przez siostrę jednego z zamordowanych, żołnierza zgrupowania "Błyskawica". Nie mamy jednak pewności, czy dokonano tego we właściwym miejscu - poinformował dr Golik.
W trakcie prac odnaleziono na razie trzy szkielety. Mogą to być szczątki: Walentego Bachorowskiego, Wiesława Budzika i Tadeusza Zajączkowskiego z oddziału "Tarzana".
Prace poszukiwawcze, prowadzone pod nadzorem prokuratora IPN i policji, potrwają do połowy przyszłego tygodnia. Analizy wydobytych szczątków dokona krakowski Zakład Medycyny Sądowej. - Prowadzę śledztwo w sprawie zbrodniczej działalności Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Nowym Targu, z elementami bezprawnych działań funkcjonariuszy Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Krakowie. Być może w trakcie prowadzonych prac zostaną odkryte szczątki osób działających w podziemiu na terenie powiatu nowotarskiego i poddanych śledztwu, w którym uczestniczyli funkcjonariusze ze wspomnianych urzędów bezpieczeństwa - poinformował prok. Waldemar Szwiec.
Czytaj także:
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.