Na cmentarzu Rakowickim w Krakowie trwają prace poszukiwawcze kolejnych ofiar terroru komunistycznego, zamordowanych w latach 1946-1950. W trakcie prac rozpoczętych 12 października, odnaleziono na razie szczątki trzech osob.
Pracownicy Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej szukają w kwaterze XVB szczątków kilku żołnierzy powojennego podziemia antykomunistycznego ze zgrupowania "Błyskawica" Józefa Kurasia "Ognia" i oddziału "Wiarusy", działających na Podhalu i w Gorcach. - Ten ostatni oddział, dowodzony przez Józefa Świdra "Mściciela", wywodził się zresztą ze zgrupowania "Ognia" i działał po jego rozbiciu - wyjaśnił asystujący przy poszukiwaniach dr Dawid Golik z krakowskiego oddziału IPN. Poszukiwani są także zamordowani żołnierze Pogotowia Akcji Specjalnej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego z oddziału Tadeusza Gajdy "Tarzana".
Poszukiwane osoby zostały zamordowane w latach 1946-1950 na mocy wyroków Wojskowego Sądu Rejonowego w Krakowie. - Znamy ich nazwiska, lecz na razie nie chcemy ich ujawniać. Miejsca ewentualnych pochówków wytypowano już kilka lat temu, m.in. na podstawie zapisów w księgach cmentarnych. Grób był oznakowany przez siostrę jednego z zamordowanych, żołnierza zgrupowania "Błyskawica". Nie mamy jednak pewności, czy dokonano tego we właściwym miejscu - poinformował dr Golik.
W trakcie prac odnaleziono na razie trzy szkielety. Mogą to być szczątki: Walentego Bachorowskiego, Wiesława Budzika i Tadeusza Zajączkowskiego z oddziału "Tarzana".
Prace poszukiwawcze, prowadzone pod nadzorem prokuratora IPN i policji, potrwają do połowy przyszłego tygodnia. Analizy wydobytych szczątków dokona krakowski Zakład Medycyny Sądowej. - Prowadzę śledztwo w sprawie zbrodniczej działalności Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Nowym Targu, z elementami bezprawnych działań funkcjonariuszy Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Krakowie. Być może w trakcie prowadzonych prac zostaną odkryte szczątki osób działających w podziemiu na terenie powiatu nowotarskiego i poddanych śledztwu, w którym uczestniczyli funkcjonariusze ze wspomnianych urzędów bezpieczeństwa - poinformował prok. Waldemar Szwiec.
Czytaj także:
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.