Donald Trump nie wycofa USA z porozumienia nuklearnego z Iranem

Prezydent USA Donald Trump nie wycofa USA z porozumienia nuklearnego z Iranem, ale tym razem nie potwierdzi, że Teheran przestrzega umowy - poinformował amerykański sekretarz stanu Rex Tillerson. W piątek wieczorem Trump ma ogłosić nową strategię wobec Iranu.

Zdaniem amerykańskiego dyplomaty Trump przedstawi bardziej konfrontacyjne podejście do Iranu, zezwalając ministerstwu handlu USA na nałożenie sankcji na ludzi oraz instytucje związane z Teheranem, w tym Gwardię Rewolucyjną.

Tillerson zaznaczył również, że porozumienie nuklearne nie powinno definiować całości polityki wobec Teheranu. Dodał, że rozmawiał ze swoim irańskim odpowiednikiem Mohammadem Dżawadem Zarifem na temat nowej umowy dotyczącej irańskiego programu balistycznego.

W przeszłości Zarif podkreślał, że próby pocisków balistycznych nie są elementem porozumienia nuklearnego; zapewniał też, że żadne irańskie pociski nie zostały wyprodukowane do przenoszenia głowic nuklearnych.

Prezydent Trump wielokrotnie zapowiadał, że powstrzyma program rakiet balistycznych Teheranu. Administracja poprzedniego prezydenta USA Baracka Obamy uważała, że przeprowadzając próby z rakietami balistycznymi, Iran nie naruszał porozumienia w sprawie swego programu nuklearnego. Trump ma w piątek wieczorem ogłosić nową strategię wobec Iranu. W zeszłym tygodniu Trump oświadczył, że Teheran nie wypełnił zobowiązań wynikających z porozumienia z 2015 roku. Gdyby amerykański prezydent tym razem odmówił potwierdzenia, że Iran przestrzega porozumienia, Kongres miałby 60 dni, aby zdecydować, czy ponownie nałożyć sankcje gospodarcze na Teheran.

Zawarte w lipcu 2015 roku porozumienie nuklearne ma na celu ograniczenie irańskiego programu nuklearnego i przewiduje, że Teheran zrezygnuje z dążenia do uzyskania broni atomowej w zamian za stopniowe znoszenie nałożonych na niego sankcji międzynarodowych. Do niewycofywania się z umowy wzywają USA pozostałe strony porozumienia - Rosja, Wielka Brytania, Chiny, Francja oraz Niemcy.

«« | « | 1 | » | »»
 • Mam wrażenie, że
  13.10.2017 18:44
  w tekście jest błąd merytoryczny. Nie jestem w tej chwili pewien, ale to chyba jeszcze administracja Obamy wznowiła sankcje na Iran. Jeżeli nie, to na pewno zrobił to Trump. Przepraszam za zamieszanie, ale taka informacja pojawiała się niedługo po implementacji.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  14°C Piątek
  dzień
  15°C Piątek
  wieczór
  12°C Sobota
  noc
  9°C Sobota
  rano
  wiecej »