Lotnicze Pogotowie Ratunkowe czasowo zawiesiło loty śmigłowców we wszystkich bazach. Jak poinformowała PAP rzeczniczka LPR Justyna Wojteczek, decyzję tę podjęto z powodu ryzyka związanego z podejrzeniem występowania zanieczyszczenia paliwa.
"Nie jest wykluczone, że zaobserwowane kłopoty z paliwem mogą mieć związek z bardzo niskimi temperaturami otoczenia. Należy jednak podkreślić, że decyzja o zawieszeniu operacji została podjęta po wnikliwej analizie zagrożeń i w trosce o bezpieczeństwo zarówno załóg, jak i pacjentów" - informuje LPR.
Próbki paliwa ze zbiorników we wszystkich 17 bazach zostały już pobrane i przekazane do analizy w dwóch akredytowanych laboratoriach. Pierwsze wyniki badań mają być znane jeszcze we wtorek.
Sygnały o wątpliwościach dotyczących jakości paliwa - jak powiedziała PAP Wojteczek - pojawiły się podczas przetankowywania go z cysterny do zbiornika w bazie.
"Uziemione" zostały wszystkie śmigłowce, które znajdują się na wyposażeniu Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, łącznie 17 maszyn - piętnaście Mi-2 oraz dwa Eurocoptery. Zawieszono także loty czterech kolejnych Eurocopterów wykorzystywanych do szkolenia załóg przed szerszym wdrożeniem tego typu śmigłowców do floty LPR, co nastąpić w tym roku.
Lotnicze Pogotowie Ratunkowe odpowiada m.in. za udzielanie pomocy w przypadku nagłych zachorowań oraz wypadków drogowych oraz transport pacjentów między zakładami opieki zdrowotnej. Zespół Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego tzw. HEMS (ang. Helicopter Emergency Medical Service) to zwykle pilot, ratownik medyczny lub pielęgniarka i lekarz.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.