O potrzebie mądrej edukacji o holokauście, dążącej do uwrażliwiania młodych pokoleń, wychowywania ich w duchu odpowiedzialności i poszanowania praw człowieka - mówili w środę w Oświęcimiu przedstawicieli 35 krajów podczas międzynarodowej konferencji "Auschwitz - pamięć, odpowiedzialność, edukacja".
Jak relacjonowała podczas briefingu po zakończeniu obrad minister edukacji narodowej Katarzyna Hall, uczestnicy konferencji przedstawili swe doświadczenia i pomysły dotyczące nauczania pamięci o holokauście. Delegaci często podkreślali, że aby edukacja dotycząca tej kwestii była skuteczna, nie może brakować w niej emocji.
"Same informacje o suchych datach, faktach w podręcznikach historii - to zdecydowanie za mało" - mówiła Hall w wystąpieniu podsumowującym konferencję. Jak podkreśliła, należy dążyć, by młodzi ludzie, wraz z wychowawcami, mogli uczestniczyć w sposób możliwie aktywny - odwiedzać miejsca pamięci, spotykać świadków historii, poznawać ich relacje, dawać możliwość odczucia ich emocji.
Oceniła, że konferencja pokazała stosunkowo dużą skalę sił i środków przeznaczanych w wielu krajach właśnie na takie pogłębiające wrażliwość formy edukacji. Zaznaczyła jednak, że wobec zmniejszania się grupy coraz starszych bezpośrednich świadków tych wydarzeń, tym ważniejsze jest rozważenie, jak przenosić myślenie o edukacji nt. holokaustu w przyszłość.
Jak podkreślił podczas briefingu przewodniczący PE Jerzy Buzek, edukacja młodych ludzi o holokauście i z tego wynikającej konieczności ochrony praw człowieka, jest obecnie w Europie "sprawą najważniejszą". "To połączenie okropności, które zdarzyły się w Auschwitz z koniecznością ochrony praw człowieka wydaje mi się szczególnie zasadne" - mówił Buzek.
Ocenił też, że obecność w Oświęcimiu ministrów odpowiedzialnych za edukację z całej Europy i spoza niej, w 65. rocznicę wyzwolenia Auschwitz, "jest dowodem, że ta wielka tragedia nie pozostaje bez śladu na naszą przyszłość". "Ważne, abyśmy z tego wielkiego i strasznego, najstraszniejszego w historii ludzkości doświadczenia, potrafili skorzystać, aby nigdy się nie powtórzyło" - zaznaczył przewodniczący PE.
Pytany o wpływ takich przedsięwzięć jak środowa konferencja w Oświęcimiu na sposób nauczania o holokauście w Izraelu, minister edukacji tego kraju Gideon Sa'ar zaznaczył, że uczenie się i nauczanie o tej kwestii jest tam więcej niż sprawą naturalną - jest częścią izraelskiej tożsamości.
Izraelczycy z zadowoleniem natomiast obserwują - wskazał Sa'ar - że w coraz większej liczbie państw wiedza i uczenie o holokauście staje się sprawą ważną. Ocenił też, że inicjatywa polskiego ministerstwa edukacji narodowej jest bardzo istotna, zwłaszcza wobec pojawiających się nowych przykłady antysemityzmu czy zaprzeczania holokaustowi.
Podczas kilkugodzinnej konferencji w oświęcimskim Centrum Dialogu i Modlitwy o swoich doświadczeniach edukowania o holokauście krótko opowiadali m.in. zaproszeni przez minister Hall przedstawiciele 35 krajów. Na czele dziewięciu delegacji stanęli ministrowie konstytucyjni odpowiedzialni za oświatę i wychowanie - przedstawiciele: Polski, Kanady, Chorwacji, Grecji, Izraela, Rosji, Serbii, Słowenii i Szwajcarii.
Do wygłoszenia referatów podczas konferencji zaproszono też specjalistów, m.in. Krystynę Oleksy i Piotra Trojańskiego z Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście oraz przewodniczącą Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej Ilze Brands Kehris. W podsumowaniu obrad uczestniczyli przewodniczący PE Jerzy Buzek oraz przewodniczący Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej prof. Władysław Bartoszewski.
Spotkanie - bez udziału mediów - było rejestrowane. Według zapowiedzi MEN, na podstawie wystąpień prelegentów oraz dostarczonych przez nich materiałów ma powstać publikacja papierowa i elektroniczna. W zamierzeniu ministerstwa, ma ona pomóc nauczycielom w dotarciu do doświadczeń innych krajów związanych z nauczaniem pamięci o holokauście.
Do uczestnictwa w konferencji ministerstwo edukacji narodowej zaprosiło ministrów edukacji krajów europejskich oraz pozostałych krajów członkowskich organizacji Task Force for International Cooperation on Holocaust Education, Remembrance and Research. Organizacja ta powstała w 1998 r. z inicjatywy ówczesnego szwedzkiego premiera Gorana Perssona we współpracy z prezydentem USA Billem Clintonem i brytyjskim premierem Tonym Blairem.
Obecnie należy do niej 26 krajów, których zadaniem jest wspieranie edukacji, upamiętniania i badań o stanie wiedzy społecznej na temat holokaustu. Organizacja propaguje upowszechnianie wiedzy o zagładzie ludności żydowskiej podczas II wojny światowej oraz potrzebę prowadzenia badań dotyczących wiedzy o holokauście.
Konferencją była częścią uroczystości 65. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.