Andrej Babisz: Grupa Wyszehradzka potrzebuje nowych sojuszników

"Grupa Wyszehradzka musi znaleźć nowych sojuszników. Potrzebujemy Austrii i innych krajów" - powiedział w wywiadzie dla agencji Reuters Andrej Babisz, którego partia ANO wygrała, według wstępnych wyników, wybory parlamentarne w Czechach.

W kontekście nowych sojuszników Grupy Wyszehradzkiej, obok Austrii, Babisz mówił o regionie Bałkanów, Słowenii, Chorwacji i "być może innych" (krajach).

Lider ANO podkreślił, że Czechy muszą odgrywać aktywną rolę w Unii Europejskiej, a także poszukiwać sprzymierzeńców poza Grupą Wyszehradzką w realizacji wspólnego celu, jakim jest powstrzymanie nielegalnej migracji.

"Oczywiście mamy sojusznika w Austrii, w osobie pana Kurza, który ma takie samo zdanie w kwestii migracji jak my" - powiedział Babisz, mając na myśli Sebastiana Kurza, szefa konserwatywnej Austriackiej Partii Ludowej (OeVP), która przed tygodniem wygrała wybory parlamentarne w Austrii.

Podczas konferencji prasowej po zakończeniu głosowania Babisz zapewnił, że ANO to partia proeuropejska, która chce odgrywać aktywną rolę w kształtowaniu polityki UE. "Czechy są integralną częścią UE oraz NATO" - podkreślił przywódca ANO, zaznaczając, że jego partia "nie jest ukierunkowana na wschód".

Centroprawicowy ruch ANO wygrał odbywające się w piątek i sobotę wybory do czeskiej Izby Poselskiej. Według wstępnych wyników, podanych w sobotę późnym wieczorem przez Czeski Urząd Statystyczny (CSU), po przeliczeniu wszystkich głosów, partia ta zdobyła 29,7 proc.

Drugie miejsce zajęła Obywatelska Partia Demokratyczna (ODS) z poparciem 11,3 proc., a trzecie - Piraci (10,8 proc). Skrajnie prawicowe ugrupowanie Wolność i Demokracja Bezpośrednia (SPD), obiecujące referendum w sprawie wystąpienia z Unii Europejskiej, poparło 10,6 proc. głosujących.

Próg wyborczy 5 proc. głosów przekroczyli jeszcze: Komunistyczna Partia Czech i Moraw (KSCM; 7,8 proc.), Czeska Partia Socjaldemokratyczna (CSSD) obecnego premiera Bohuslava Sobotki (7,3 proc.), Unia Chrześcijańska i Demokratyczna - Czechosłowacka Partia Ludowa (KDU-CSL; 5,8 proc.), liberalno-konserwatywny ruch TOP 09 (5,3 proc.) oraz Burmistrzowie i Niezależni STAN (5,2 proc.).

Frekwencja wyborcza wyniosła 60,8 proc. Oficjalne wyniki wyborów mają zostać podane w poniedziałek.

W wywiadzie dla Reutera Babisz zapewnił, że nie chce współpracować z komunistami i ze skrajną prawicą.

Babisz, który dzięki swej wieloletniej działalności biznesowej zajmuje drugie miejsce na liście najbogatszych obywateli Republiki Czeskiej, ustąpił w maju ze stanowisk wicepremiera i szefa resortu finansów. Uczynił to pod naciskiem premiera Bohuslava Sobotki, oskarżającego go o domniemane nadużycia podatkowe.

6 września Izba Poselska wyraźną większością głosów uchyliła immunitet zasiadającego w niej Babisza, o co wystąpiła prokuratura w związku z toczącym się przeciwko niemu śledztwem. Miliarder twierdzi, że działania prokuratury motywowane są politycznie.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
25°C Niedziela
wieczór
23°C Poniedziałek
noc
20°C Poniedziałek
rano
29°C Poniedziałek
dzień
wiecej »