Hiszpańscy naukowcy odkryli w ruinach miasta Majów w Gwatemali wielką wyrzeźbioną głowę mitycznej istoty - prawdopodobnie bóstwa - informuje serwis internetowy Think Spain.
Znalezisko ma u podstawy 2,8 metra długości i 3 metry szerokości, a jego wysokość wynosi 1,5 metra. Wyrzeźbiona w stiuku głowa przetrwała w dżungli przez stulecia w doskonałym stanie, zachowując część swoich oryginalnych kolorów.
Odkrycia dokonał zespół archeologów na stanowisku w Chilonche, w pokrytych bujną roślinnością ruinach miasta Majów w departamencie El Peten na północy Gwatemali.
Jak poinformował Gaspar Munoz Cosme z hiszpańskiego Uniwersytetu Technicznego w Walencji, głowa przedstawiająca prawdopodobnie bóstwo Majów, pochodzi z okresu 300-600 r. n.e. i jest znacznie starsza od innych znalezisk na stanowisku.
Hiszpańscy archeolodzy powiadomili władze Gwatemali o znalezisku oraz o konieczności zapewnienia ochrony słabo rozpoznanemu stanowisku w Chilonche przed splądrowaniem.
Naukowcy mają nadzieję na odkrycie jeszcze jednej podobnej rzeźbionej głowy, gdyż Majowie zwykle wznosili obiekty tego typu symetrycznie.
Na terenie departamentu El Peten w Gwatemali, uważanego przez ekspertów za kolebkę cywilizacji Majów, znajduje się wiele ruin ośrodków ich kultury, obecnie w większości położonych głęboko w dżungli. Najsłynniejsze to miasta Tikal i El Mirador.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.