Reklama

Niemcy chcą kontynuowania lustracji

Większość frakcji w niemieckim Bundestagu opowiedziała się podczas czwartkowej debaty za kontynuacją po roku 2011 lustracji wysokich rangą pracowników służby publicznej pod kątem współpracy z komunistyczną bezpieką w dawnej NRD.

Reklama

Zdecydowanie przeciwna dalszej lustracji jest jedynie postkomunistyczna Lewica. "W państwie prawa istnieje prawna zasada przedawnienia" - argumentowała posłanka Lewicy Lukrezia Jochimsen.

Z końcem przyszłego roku wygasa zapis ustawy o aktach NRD-owskiego Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwa (Stasi), zgodnie z którym osoby pełniące kierownicze stanowiska w służbie publicznej, ministrowie federalni i krajów związkowych, sędziowie i wysocy rangą działacze sportowi mogą być lustrowani pod kątem współpracy ze Stasi.

W ocenie niemieckich chadeków i liberałów 20 lat po upadku komunizmu w d. NRD i zjednoczeniu Niemiec nie można jednak definitywnie zamknąć rozliczeń z reżimem Socjalistycznej Partii Jedności Niemiec (SED).

Jak argumentował w Bundestagu polityk CDU Bernhard Kaster, celem ustawy lustracyjnej była "budowa zaufania" oraz "samooczyszczenie parlamentu". Chadecy proponują przeprowadzenie nowej kontroli członków Bundestagu pod kątem współpracy ze Stasi.

"Ludzie, którzy szpiegowali i zdradzali swój naród, nie powinni być dziś posłami" - mówił Kaster.

"Musimy kontynuować rozliczenie tego najgorszego rozdziału historii reżimu bezprawia i przeciwstawiać się każdej próbie jego bagatelizowania" - przekonywał chadecki polityk.

"Nie może być mowy o oddzieleniu przeszłości grubą kreską" - mówił z kolei Reiner Deutschmann z FDP.

Również socjaldemokrata Wolfgang Thierse opowiedział się za wydłużeniem możliwości lustracji poza 2011 r.

"Kto raz nadużył władzy nad człowiekiem, nie powinien otrzymać władzy po raz kolejny - dodał. - Ludzie powinni mieć pewność, że osoby na wysokich stanowiskach w polityce, administracji, wymiarze sprawiedliwości, armii i w sporcie nie nadużyli w przeszłości swej władzy". Według SPD Urząd Pełnomocnika ds. Akt Stasi powinien kontynuować swoją pracę.

Nowelizacja ustawy w sprawie wydłużenia lustracji do 2016 r. może zostać uchwalona jeszcze przed letnią przerwą wakacyjną.

Zwolennicy kontynuowania lustracji w Niemczech powoływali się podczas debaty na przykład graniczącego z Polską landu Brandenburgia, gdzie w minionych miesiącach ujawniono kilka przypadków współpracy obecnych polityków Lewicy z komunistyczną Stasi. Od jesieni zeszłego roku Lewica współtworzy z SPD rząd w kraju związkowym.

Na początku grudnia premier Brandenburgii Matthias Platzeck zapowiedział przeprowadzenie lustracji wszystkich posłów landtagu. Powołano również krajowego pełnomocnika ds. akt Stasi.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
3°C Niedziela
rano
6°C Niedziela
dzień
7°C Niedziela
wieczór
6°C Poniedziałek
noc
wiecej »

Reklama