Brazylijscy biskupi zdobywają wiedzę z socjologii kultury, by następnie przełożyć ją na konkretne wyzwania ewangelizacji. W Rio de Janeiro trwa właśnie kurs dla ponad 70 biskupów z różnych regionów Brazylii. Prowadzą go miejscowi wykładowcy, ale i specjaliści z Europy. Pięciodniowe spotkanie zakończy się 29 stycznia.
Problematyka tegorocznego spotkania biskupów dotyczy przemian społeczno-kulturowych, jakie zaistniały w ostatnich dziesięcioleciach oraz ich wpływu na aktualną akcję ewangelizacyjną Kościoła.
Gospodarz spotkania, abp Orani João Tempesta, wyjaśnił, iż po konsultacji zapadła decyzja, aby tegoroczne spotkanie formacyjne dla biskupów było kontynuacją refleksji zainicjowanej podczas V Konferencji Generalnej Episkopatu Ameryki Łacińskiej i Karaibów, jaka blisko trzy lata temu miała miejsce z udziałem Benedykta XVI w Aparecidzie. „Żyjemy w epoce przemian, których najgłębszym wyrazem jest kultura. Rozkłada się integralna koncepcja człowieka, jego kontakt ze światem i z Bogiem” – czytamy w Dokumencie z Aparecidy.
Do pogłębienia problematyki spotkania zaproszono z konferencjami: emerytowanego wikariusza generalnego Rzymu kard. Camillo Ruiniego oraz przedstawicieli Papieskiej Akademii „Pro Vita”, Papieskiej Rady ds. Kultury, a także papieskich uczelni z Rzymu i Rio de Janeiro.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.