Prezydent Lech Kaczyński powiedział w czwartek w szwajcarskim Davos, że można rozważać rok 2015 jako termin wprowadzenia w Polsce waluty euro. Jak dodał, nie wie jednak czy ten termin okaże się realny.
"Jest to w moim przekonaniu termin bardzo szybki" - powiedział prezydent, pytany przez zagranicznych dziennikarzy o możliwy termin wprowadzenia w Polsce euro.
Jak dodał, o ile wie, rząd przedstawi jako termin wprowadzenia w Polsce euro właśnie rok 2015. Prezydent przypomniał, że strona rządowa proponowała wcześniej lata 2011-12, które stały się już nierealne.
Lech Kaczyński powiedział na konferencji prasowej, że cieszy się, iż pierwszy raz w trakcie swojej prezydentury może wziąć udział w forum gospodarczym w Davos.
"Cieszę się, że mogłem powiedzieć o swoim kraju, że jest krajem wzrostu. Tutaj w UE jest to jedyny wyjątek. Perspektywa na ten rok też nie jest najgorsza, mamy jednak swoje kłopoty związane z systemem finansowym państwa w większym stopniu niż z samą gospodarką" - mówił prezydent.
Przyznał, że w trakcie spotkania w Davos w sposób pozytywny komentowana jest sytuacja gospodarcza w Polsce, ponieważ na tle innych krajów wyglądamy dobrze.
Lech Kaczyński uczestniczył w Davos w panelu o wzroście gospodarczym, podczas którego zwrócił jednak uwagę, że w ostatnich latach nastąpiło "istotne spowolnienie wzrostu gospodarczego" w Polsce, z ponad 6 proc. PKB do 1,7 PKB w 2009 roku.
GUS poinformował w czwartek, że Produkt Krajowy Brutto wzrósł w 2009 roku o 1,7 proc. po wzroście o 5 proc. w 2008 roku. Inwestycje w 2009 r. spadły o 0,3 proc., a popyt krajowy spadł o 0,9 proc.
W ocenie prezydenta, "w Polsce z jednej strony mamy do czynienia z pewnym stopniem zagrożenia związanym z dynamiką wzrostu zadłużenia, z drugiej strony Polska jest jednym z nielicznych krajów, który nie wystąpił do KE o zgodę na dodatkową pomoc publiczną w ciągu 2009 roku".
Lech Kaczyński podkreślał, że podstawy gospodarki w Polsce są zdrowe i ma nadzieję, iż rok 2011 i 2012 będą już latami istotnego wzrostu.
Prezydencki minister Mariusz Handzlik poinformował PAP, że prezydent spotkał się podczas forum z prezydentami Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem, Słowenii Danilo Tuerkiem oraz Szwajcarii Doris Leuthard. Rozmawiał też z przewodniczącym forum Klausem Schwabem oraz przewodniczącym Międzynarodowej Organizacji Pracy.
"Czuję się prawdopodobnie tak, jak Polacy, gdy wybrano św. Jana Pawła II."
Ustalenia, które pozwalają na wwóz większości ukraińskich towarów do UE bez cła tracą moc 6 czerwca.
Mieszkańcy regionów terroryzowanych przez zbrojne bandy założyli w stolicy "obóz protestacyjny".
Malijskie Siły Zbrojne (FAMA) wraz z rosyjskimi najemnikami aresztowały ok 100 mężczyzn.
Turecka policja zatrzymała 97 studentów Uniwersytetu Bosforskiego w Stambule .
Specjalny wysłannik USA ds. Ukrainy gen. Keith Kellogg mógł dokonać nadinterpretacji.