Podczas zakończonego w czwartek w Arabii Saudyjskiej forum "Future Investment Initiative" przedsiębiorcy, wizjonerzy i innowatorzy mogli wysłuchać Sophii, robota humanoidalnego. Jej wystąpienie było tak udane, że przyznano jej obywatelstwo tego kraju.
Sophię stworzyła firma Hanson Robotics z Hongkongu.
Było to jej pierwsze publiczne wystąpienie. Zostało wygłoszone po angielsku. Uwagę internatów przyciągnął fakt, iż Sophia wystąpiła bez nakrycia głowy i nie będąc ubraną w abaję - tradycyjny strój, który obywatelki Arabii Saudyjskiej muszą nosić w miejscach publicznych. Sophia wywołała tak wielkie wrażenie, że na oczach zgromadzonych delegatów przyznano jej obywatelstwo Arabii Saudyjskiej.
"Jestem zaszczycona i dumna z tego wyjątkowego wyróżnienia. Bycie pierwszym robotem, którego uhonorowano przyznaniem obywatelstwa, stało się faktem historycznym" - powiedziała Sophia.
Zdjęcia Sophii i relacja z jej wystąpienia stały się bardzo popularne w internecie; media społecznościowe zalała fala komentarzy internautów podkreślających fakt, iż w tym kraju "robot ma więcej zagwarantowanych praw niż kobiety".
Saudyjscy internauci posłużyli się arabskim hasztagiem #Robot_z _saudyjską_narodowością prawie 30 tys. razy w ciągu pierwszych 24 godz. od ogłoszenia tej wiadomości.
"Future Investment Initiative" (FII) to światowe forum powołane przez Królestwo Arabii Saudyjskiej, na którym prezentowane są wytyczające nowe trendy innowacje, a uczestniczą w nim światowi inwestorzy, liderzy i biznesmeni.
Poniżej wystąpienie robota:
Arab News
Robot Sophia speaks at Saudi Arabia's Future Investment Initiative
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.