W kościołach katedralnych całej Polski spotykali się dziś na wspólnej modlitwie zakonnicy, zakonnice i członkowie instytutów świeckich. Dziękowali za dar swego powołania z racji Światowego Dnia Życia Konsekrowanego.
Jak podkreślił bp Kazimierz Gurda, przewodniczący komisji Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego Konferencji Episkopatu Polski, to również dzień modlitwy o powołania oraz refleksji na temat form życia konsekrowanego, które Kościół proponuje. „A są to zakony, zgromadzenia zakonne, są to instytuty świeckie, stowarzyszenia życia apostolskiego, ale również indywidualne formy życia konsekrowanego, jak stan dziewic konsekrowanych, wdów, wdowców, czy też życie pustelnicze – powiedział bp Gurda. – Chcemy pogłębić każdego roku naszą refleksję nad zakonami kontemplacyjnymi, których członkowie stale walczą o zbawienie człowieka przez swoją modlitwę w ciszy, przez dzieła pokuty”.
Światowy Dzień Życia Konsekrowanego to w Polsce okazja do wsparcia klasztorów kontemplacyjnych. Właśnie na ich rzecz przed świątyniami w tym właśnie dniu odbywa się specjalna zbiórka do puszek.
W Polsce do różnych wspólnot i instytutów życia konsekrowanego należy niespełna 39 tys. osób, wśród których prawie 70 proc. stanowią kobiety.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.