"Ekstremalna pogoda zagrożeniem dla świata"

Minister środowiska Jan Szyszko wskazał w niedzielę na szczycie klimatycznym ONZ w Bonn (COP23) na zagrożenia wynikające z nasilających się ekstremalnych zjawisk pogodowych. Jego zdaniem żaden kraj nie jest w pełni odporny na zmiany klimatu, jednak Polska posiada odpowiednią strategię.

Szef resortu środowiska uczestniczył przed południem w spotkaniu z serii Global Climat Action, poświęconym zmianom klimatu w obszarach przybrzeżnych i morskich.

Szyszko podkreślił, że zagrożeniem są nasilające się ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak huraganowe wiatry, postępujące zasolenie wód gruntowych w obszarach przybrzeżnych czy silniejsze sztormy.

"Należy podkreślić, że Polska posiada i wdraża krajową strategię adaptacji do zmian klimatu, w której strefa wybrzeża została wyodrębniona jako jeden z obszarów szczególnie wrażliwych. Na podstawie przeprowadzonej analizy ryzyka dla tego obszaru zaproponowano odpowiednie do realizacji działania adaptacyjne" - mówił minister.

"Kolejnym ważnym działaniem jest wyznaczanie obszarów chronionych w obszarach przybrzeżnych i morskich, gdzie przyroda będzie mogła zaadaptować się do zmian klimatu. W strefie przybrzeżnej utworzyliśmy dwa parki narodowe - Woliński Park Narodowy, Słowiński Park Narodowy, obejmujące obszar lądowy oraz pas morza przyległego" - dodał Szyszko.

Z informacji przekazanych przez resort środowiska wynika, że Polska wyznaczyła 44 proc. swoich wód terytorialnych jako obszary chronione. Wskazała również 17 obszarów Natura 2000, z czego 9 wyznaczono jako HELCOM Baltic Sea Protected Areas. Dzięki działaniom Polski Morze Bałtyckie było pierwszym morzem na świecie, dla którego osiągnięto przyjęty w ramach Konwencji o ochronie różnorodności biologicznej cel pokrycia przynajmniej 10 proc. powierzchni mórz obszarami chronionymi.

Szczyt klimatyczny w Bonn rozpoczął się w poniedziałek i potrwa do 17. listopada. W spotkaniu uczestniczy ponad 23 tys. osób z 197 krajów. Jego celem jest osiągnięcie postępu w dyskusji nad zasadami wdrażania porozumienia paryskiego z 2015 roku. Od środy w obradach będą uczestniczyć szefowie rządów i państw, w tym kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Emmanuel Macron.

Obradom COP23 przewodniczy Fidżi, a Niemcy są "organizatorem technicznym" spotkania, zapewniając uczestnikom całą infrastrukturę dawnej stolicy RFN.

Kolejny szczyt klimatyczny ONZ (COP24) ma odbyć się w Katowicach, w grudniu 2018 r. Wtedy ostatecznie przyjęte mają być zasady wdrażania Porozumienia paryskiego.

Porozumienie paryskie podpisane zostało 12 grudnia 2015 r. w stolicy Francji. Celem umowy jest zatrzymanie wzrostu średniej temperatury na świecie.

 

«« | « | 1 | » | »»
 • mee...
  12.11.2017 17:44
  Rownie dobrze mozna by powiedziec, ze rzad wyposaza szpitale w najnowoczesniejszy sprzet, a kadry sa na bierzaco z najnowszymi osiagnieciami medycyny...co pozoli zapanowac nad smiercia badz przedluzyc zycie. Przed potopem ludzie zyli 700, a nawet 900 lat po potopie Bog ograniczyl zycie ludzkie do 140...I co, oprocz zywego geroja lenina, ktory zyje wiecznie...nikt do 140 lat nie dozyl. Moze to wszystko przez te atomy...
 • Jurek
  12.11.2017 17:57
  I jeszcze jedno. Spalamy te węglowodory wypalajac ten tlen z powietrza, a jednak ciągle jest to 21%. Pamiętam informacje sprzed kilku lat. Ponoć w epoce dinozaurów tlenu bylo znacznie wiecej, dlatego mogły mieć takie rozmiary. Nie pamietalem ile wiec chciałem to teraz znaleźć. Po wpisaniu w wyszukiwarce, mu memu zdziwieniu, pierwsze artykuly mówią, ze wg ostatnich badan tlenu bylo w tamtym czasie jednak wyraźnie mniej! Ktoś to fajnie skomentował: "Bo było wtedy zdecydowanie za mało ekologów". Ot i wszystko na ten temat...
 • mee...
  12.11.2017 18:20
  Bog gdy tworzyl ziemie, a Duch Jego unosil sie nad wodami gdy powstala swiatlosc oddzielil wody od suchego ladu, tworzy niebo ze sloncem, ksiezycem i gwiazdami pod firmamentem...nie do pomyslenia wiec jest zeby Natura, ktora jest pod calkowita kontrola Boga - zbuntowal sie przeciwko Bogu z racji dzialalnosci czlowieka. Natura jest podporzadkowana Bogu to tylko ludziom, ktorzy odeszli od Boga wydaje sie, ze sa anomaliami Natury.
 • 1
  13.11.2017 06:05
  jak juz sobie pokpilisci to zwroccie uwage na plankton,ktory jest fundamentem zycia na Ziemi.Wzrost temperatury o pol stopnia sprawia,ze zaczyna sie on poruszac i rozmnazac wielokrotnie szybciej co doprowadzi do zatrucia planety i naglego wymierania.Polska jest najwiekszym weglowym trucicielem w Europie i produkuje najwiekszy plaszcz CO²
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  18°C Czwartek
  rano
  24°C Czwartek
  dzień
  25°C Czwartek
  wieczór
  23°C Piątek
  noc
  wiecej »