Sudański rząd oskarżył Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze, że swymi decyzjami chce wpłynąć na przebieg zaplanowanych na kwiecień wyborów i utrudnić negocjacje z rebeliantami w Darfurze.
Ta ostra reakcja zostały wywołana wczorajszą decyzją Trybunału, który przyjął apelację prokuratora i chce ponownie zbadać, czy prezydent Sudanu Omar al-Baszir może być sądzony za ludobójstwo. Wcześniejszy wyrok stawia mu tylko zarzut zbrodni wojennych i przeciwko ludzkości, uniewinniając od zarzutu ludobójstwa. Prezydent wielokrotnie oskarżany był o prowadzenie czystki etnicznej w Darfurze skierowanej w 2003 r. przeciwko trzem plemionom, z których wywodzą się rebelianci w Darfurze: Fur, Masalit i Zaghawa. Prokurator oskarża go o odpowiedzialność za śmierć co najmniej 350 tys. ludzi.
Decyzja haskiego trybunału zapadła w szczególnie delikatnym momencie, na kilka tygodni przed wyborami parlamentarnymi. To, jak zauważa znawca problematyki afrykańskiej ks. Giulio Albanese, może mieć trudne do przewidzenia konsekwencje, jeśli chodzi o działania polityczne prezydenta, a w konsekwencji – o przyszłość Sudanu. Tym bardziej, że sytuacja jest tam wciąż dramatyczna i jak ostrzegały w styczniu obecne w Sudanie organizacje humanitarne, kraj wciąż stoi na krawędzi kolejnej wojny domowej.
Na obchody 1700. rocznicy Soboru Nicejskiego. Odbędą się one w Izniku niedaleko Stambułu.
Według śledczych pożar był wynikiem podpalenia dokonanego na zlecenie wywiadu Federacji Rosyjskiej.
Ryzyko, że obecne zapasy żywności wyczerpią się do końca maja.
Decyzja jest odpowiedzią na wezwanie wystosowane wcześniej w tym roku przez więzionego lidera PKK.
To efekt dwustronnych rozmowach ministerialnych w weekend w Genewie.
„Proszę was, abyście świadomie i odważnie wybrali drogę komunikacji pokoju”
Referendum w sprawie odwołania rady miejskiej jest nieważne ze względu na zbyt niską frekwencję.