Rosyjskie MSZ o apelu Sikorskiego i Bildta

Za sprzeczną z wcześniejszymi oświadczeniami przedstawicieli Unii Europejskiej uznało w czwartek MSZ Rosji inicjatywę szefów dyplomacji Polski i Szwecji, Radosława Sikorskiego i Carla Bildta, w sprawie redukcji taktycznej broni atomowej w Europie.

Ministrowie spraw zagranicznych dwóch krajów wystąpili we wtorek ze wspólnym apelem do Rosji i USA o radykalne zmniejszenie arsenałów taktycznej broni jądrowej w pobliżu granic UE i na jej terytorium. Apel ten ogłosili na łamach dzienników "New York Times" i "International Herald Tribune".

"Takie postawienie sprawy, tj. wpisanie jej w kontekst stosunków Rosji z Unią Europejską, wywołuje u nas pewne zdziwienie, gdyż - w istocie rzeczy - jest sprzeczne z wcześniejszymi oświadczeniami przedstawicieli UE" - oświadczył rzecznik rosyjskiego MSZ Andriej Niestierienko.

"Unia Europejska regularnie odmawiała stronie rosyjskiej omawiania wszelkich problemów związanych z rozmieszczeniem elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach, argumentując, iż jest to przedmiot dwustronnych relacji między tymi krajami a USA" - wyjaśnił.

Rzecznik oznajmił też, że zdaniem Rosji, problemy redukcji arsenałów nuklearnych, w tym taktycznej broni atomowej, należy rozpatrywać w ścisłym związku z innymi rodzajami broni, łącznie z konwencjonalnymi siłami w Europie i systemami obrony przeciwrakietowej.

Niestierienko podkreślił, że Rosja konsekwentnie opowiada się za rozmieszczeniem broni jądrowej wyłącznie na terytorium tych krajów, do których ona należy. "W tym kontekście z zadowoleniem przyjęlibyśmy wycofanie na terytorium USA amerykańskiej taktycznej broni nuklearnej ulokowanej w Europie" - powiedział.

Rzecznik zaznaczył, że powinna temu towarzyszyć "pełna i nieodwracalna" likwidacja całej infrastruktury niezbędnej do stacjonowania takiej broni w Europie.

Niestierienko oświadczył także, iż Rosja chciałaby otrzymać od autorów artykułu niezbędne wyjaśnienia, czy ich opinie oznaczają zmianę stanowiska całej UE i - w konsekwencji - gotowość do otwartego, pogłębionego dialogu na temat wszystkich aspektów bezpieczeństwa w Europie, w tym zgłoszonej przez rosyjskiego prezydenta Dmitrija Miedwiediewa inicjatywy zawarcia nowego układu o bezpieczeństwie europejskim.

Poprzedniego dnia szef dyplomacji Rosji Siergiej Ławrow zadeklarował, że jego kraj gotowy jest do dialogu na dowolny temat, jednak nie za pośrednictwem mediów. Rosyjski minister wytknął też Sikorskiemu i Bildtowi, że nie poruszali tego tematu w bezpośrednich rozmowach z nim.

"W ostatnich tygodniach uczestniczyłem w przedsięwzięciach, gdzie byli obecni moi koledzy ze Szwecji i Polski, a także w regularnych kontaktach, które istnieją między ministrami Rosji i tych krajów oraz między resortami spraw zagranicznych. Tematu tego nie poruszano" - oznajmił Ławrow na spotkaniu z dziennikarzami w Moskwie.

"Wyciągam z tego wniosek, że jeśli oni postanowili wyrazić tę ideę nie w kontaktach bezpośrednich, lecz na łamach prasy, to przyświecał im jakiś cel, niezupełnie zgodny z zadaniem rozwiązania tego czy innego problemu" - dodał szef dyplomacji Rosji.

Ławrow zauważył również, że Rosja od lat zabiega o wycofanie taktycznej broni jądrowej z krajów trzecich na terytorium państw, do których te arsenały należą.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
8°C Piątek
dzień
8°C Piątek
wieczór
5°C Sobota
noc
4°C Sobota
rano
wiecej »