Kraje NATO porozumiały się w sprawie przekazania funduszy na likwidację dziury budżetowej ok. 640 mln dolarów, a także konieczności reformy finansowania Sojuszu - poinformowała w piątek rzeczniczka Sojuszu Carmen Romero.
Ministrowie obrony NATO zebrani w Stambule w czwartek wieczorem zdecydowali o "przekazaniu nowych środków na załatanie deficytu budżetu inwestycyjnego w 2010 roku, który sięga 640 milionów USD". W czasie spotkania poświęconego sprawom budżetowym "jednomyślnie poparto" też reformę finansowania NATO - dodała.
28 uczestników spotkania w Stambule "udzieliło mandatu sekretarzowi generalnemu Andersowi Foghowi Rasmussenowi, by przedstawił im konkretne propozycje reformy w czasie ich następnego spotkania, 11 i 12 czerwca w Brukseli" - powiedziała rzeczniczka.
Według Romero jedną z osi tej reformy ma być "połączenie środków" w dziedzinach takich jak pomoc medyczna czy likwidacja ładunków wybuchowych domowej roboty w Afganistanie, w którym poszczególnym członkom NATO brakuje niekiedy sprzętu lub doświadczenia. Rzeczniczka wskazała, że kraje członkowskie NATO zobowiązały się także do "poczynienia niezbędnych inwestycji operacyjnych", a z drugiej strony do wprowadzenia oszczędności tam, gdzie jest to możliwe.
Otwierając posiedzenie w piątek rano Rasmussen wyraził zadowolenie z zawarcia porozumienia w sprawie "pakietu środków na wsparcie, którego nasi żołnierze potrzebują na miejscu".
W śledztwie ws. darowizny Orlenu dla Watykanu w pandemii podejrzenie szkody na ponad 4,2 mln zł.
Chiny będą tez kontrolować ekspport wolframu, telluru, rutenu, molibdenu...
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał o tym z Donaldem Trumpem już jesienią 2024 r.