Jak Polacy najchętniej spędzają czas wolny?

Sondaż CBOS.

37 proc. Polaków najchętniej spędza wolny czas z najbliższą rodziną, 26 proc. wyłącznie w towarzystwie najbliższej osoby np. męża lub żony, a 12 proc.  w gronie najbliższych przyjaciół - wynika z sondażu CBOS dotyczącego więzi społecznych.

Osoby, z którymi Polacy najchętniej spędzają czas wolny, to przede wszystkim najbliższa rodzina, czyli rodzice, rodzeństwo i dzieci (37 proc.). Ponad jedna czwarta (26 proc.) najchętniej przebywa wyłącznie w towarzystwie najbliższej osoby męża (partnera, chłopaka) lub żony (partnerki, dziewczyny). W szerokim gronie rodzinnym, a więc zarówno z najbliższą rodziną, jak i dalszymi krewnymi najbardziej lubi spędzać czas wolny co ósmy ankietowany (13 proc.). 12 proc. respondentów najlepiej czuje się w towarzystwie bliskich znajomych i przyjaciół. Co dwunasty ankietowany (8 proc.) najlepiej czuje się sam.

Jak podkreśla CBOS, w porównaniu z sondażem sprzed dwunastu lat preferencje dotyczące doboru towarzystwa do spędzania wolnego czasu niemal się nie zmieniły.

Samotne spędzanie czasu wolnego częściej deklarują 65-latkowie i starsi - 14 proc. Najmłodsi respondenci (18-24 lata) znacznie częściej niż pozostali spędzają wolny czas głównie z przyjaciółmi i najbliższymi znajomymi - 34 proc. Wśród pozostałych osób najpopularniejsze jest spędzanie czasu w gronie najbliższej rodziny (rodziców, rodzeństwa, dzieci), najczęściej jednak w takim towarzystwie przebywają osoby w wieku od 35 do 44 lat - 51 proc.

Jak podkreśla CBOS na to, z kim Polacy spędzają czas wolny, wpływa w dużej mierze ich stan cywilny. Samotnie zdecydowanie częściej niż inni odpoczywają osoby rozwiedzione i owdowiałe, natomiast wypoczynek w gronie znajomych i przyjaciół najchętniej wybierają panny i kawalerowie. Osoby pozostające w związku małżeńskim spędzają swój wolny czas głównie z mężem/żoną i rodziną.

Niemający tzw. bratniej duszy to najczęściej osoby niezadowolone ze swojej sytuacji materialnej (21 proc.), najgorzej wykształcone (16 proc.), w wieku od 55 do 64 lat (16 proc.), a w grupach społeczno-zawodowych - renciści (17 proc.) i emeryci (14 proc.).

Dorosły Polak ma średnio trzy osoby, z którymi może porozmawiać o wszystkich swoich problemach.

Dwie piąte badanych (41 proc.) twierdzi, że zdarzają się sytuacje, kiedy dopada ich uczucie osamotnienia, przy czym 4 proc. Polaków samotność doskwiera "zawsze lub bardzo często". Niespełna jednej piątej respondentów (18 proc.) sytuacje takie zdarzają się "czasami", a 19 proc. ankietowanych doświadcza ich "bardzo rzadko". Ponad połowie badanych (58 proc.) uczucie osamotnienia jest "zupełnie obce".

CBOS wskazuje, że wbrew informacjom o spłycaniu się relacji międzyludzkich i rosnącym poczuciu osamotnienia, z deklaracji respondentów wynika, że obecnie stan ten doświadczany jest zdecydowanie rzadziej niż dwanaście lat temu. Od 2005 r. aż o 24 punkty procentowe (z 34 proc. do 58 proc.) wzrósł odsetek osób, które twierdzą, że nigdy im się nie zdarzyło odczuwać osamotnienia.

"Wprawdzie systematycznie ubywa osób, które w przypadku trudnych życiowych wydarzeń zostają z problemami same, jednak najczęściej sytuacje takie zdarzają się tym, którzy takiej pomocy i wsparcia prawdopodobnie najbardziej potrzebują - starszym, gorzej wykształconym i sytuowanym oraz borykającym się z problemami zdrowotnymi" - podsumowuje CBOS.

Badanie przeprowadzono w dniach 7-14 września 2017 r. na liczącej 985 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  12°C Sobota
  wieczór
  9°C Niedziela
  noc
  5°C Niedziela
  rano
  12°C Niedziela
  dzień
  wiecej »