Msze św. dla chorych w parafiach, wizyty biskupów i kapłanów w szpitalach i hospicjach, odwiedziny chorych w domach – w ten sposób lokalnie przeżywany jest Światowy Dzień Chorego. Jak co roku obchodzony on jest w liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, 11 lutego.
Na to, że Światowy Dzień Chorego jest dla chrześcijan szczególnym wezwaniem do jeszcze gorliwszego włączenia się w służbę ludziom chorym i tym, którzy się nimi opiekują, wskazuje bp Stefan Regmunt, przewodniczący Zespołu ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. - Dzień ten jest także zachętą do refleksji na temat naszej wrażliwości na osoby chore i ich potrzeby oraz do niesienia im konkretnej pomocy w powrocie do zdrowia lub, jeśli taka jest wola Boża, w godnym przeżywaniu doświadczenia cierpienia i śmierci – mówi biskup.
W nawiązaniu do Światowego Dnia Chorego w najbliższą niedzielę, 7 lutego, bp Stefan Regmunt, będzie przewodniczył Mszy św. i wygłosi homilię w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie o godz. 9.00 (transmitowanej przez I program Polskiego Radia). W diecezji odprawi Mszę św. z udziałem chorych i niepełnosprawnych w środę, 10 lutego br. o godz. 10.00, w kościele parafialnym pw. św. Józefa Oblubieńca w Zielonej Górze oraz odwiedzi chorych w tamtejszym hospicjum, a następnego dnia – 11 lutego – o godz. 11.00 odprawi Mszę św. w kaplicy szpitalnej w Głogowie i spotka się z personelem szpitala.
Tradycyjnie w obchody Światowego Dnia Chorych włącza się Caritas, organizując w tym dniu uroczyste Msze św. i odwiedziny chorych w domach i szpitalach. – W roku ubiegłym 34 diecezjalnych Caritas zorgani-zowało spotkania z chorymi. 7130 wolontariuszy, głównie ze Szkolnych Kół Caritas i Centrów Wolontariatu, odwiedzało chore dzieci, starszych i osoby niepełnosprawne w placówkach służby zdrowia oraz domach. Odwiedzinom towarzyszyła wspólna modlitwa, a wolontariusze przekazywali chorym okolicznościowe upo-minki – wymienia ks. Zbigniew Sobolewski, sekretarz generalny Caritas Polska. W 40 katedrach w Polsce odbyły się okolicznościowe Msze święte z udziałem osób chorych, ich bliskich oraz pracowników służby zdrowia i tych, którzy opiekują się chorymi i niepełnosprawnymi. – Podobne działania są przewidziane rów-nież w tym roku – zapewnia ks. Sobolewski.
W ramach obchodów XVIII Światowego Dnia Chorego upominki dla 720 chorych dzieci przebywających w szpitalnych oddziałach pediatrycznych przygotowała lubelska Caritas. Małym pacjentom innych szpitali po-darunki przekażą kapelani i wolontariusze. Z kolei młodzi ze Szkolnych Kół Caritas w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej 12 lutego przeprowadzą akcję pod hasłem „Zakochani dla chorych”. Podczas kwesty będą sprzedawać gadżety walentynkowe i własne wyroby kulinarne, a zebrane pieniądze przekażą chorym ze swojego środowiska.
Już po raz dziewiąty z okazji Światowego Dnia Chorego Duszpasterstwo Służby Zdrowia Archidiecezji Katowickiej organizuje tzw. Białą Niedzielę. W najbliższą niedzielę, 7 lutego br. od 9.30 do 14.30 w salkach domu katechetycznego przy parafii Mariackiej w Katowicach będzie można bezpłatnie wykonać pomiary cukru, ciśnienia, cholesterolu, komputerowe badanie wzroku i EKG, oraz badania i porady lekarskie. Przyjmować będą pediatra, neonatolog, diabetolog, neurolog, laryngolog, kardiolog, internista. W tamtejszej Kaplicy o 11.30 zostanie odprawiona Msza św. w intencji chorych i tych wszystkich, którzy im posługują.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.