Abstynencja – wyzwanie dla odważnych

– Każdy Polak, niezależnie od sprawowanej funkcji, piastowanej godności czy wykonywanego zawodu, może być apostołem trzeźwości. Wymaga to jednak odpowiedzialności i odwagi – mówi bp Tadeusz Bronakowski. Od 14 do 20 lutego odbędzie się w całej Polsce 43. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu, którego hasło brzmi: „Abstynencja jest darem miłości”.

Uświadomienie sobie odpowiedzialności za zbawienie sióstr i braci uzależnionych od alkoholu to jeden z głównych motywów Tygodnia Modlitw o Trzeźwość. – To wyjątkowy czas solidarnej modlitwy oraz refleksji nad wciąż aktualnymi i niezwykle bolesnymi problemami związanymi z nadużywaniem alkoholu, które dotykają tak wielu Polaków, tak wiele polskich rodzin i poszczególnych grup społecznych – podkreśla przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości. Jak dodaje, to również zachęta do odpowiedzialnego zaangażowania „w wielkie dzieło troski o trzeźwość Polaków”, w sposób szczególny zaś do budowania nowej obyczajowości poprzez odważne świadectwo abstynencji.

Kościół nie wymaga od osób dorosłych abstynencji od alkoholu. Każdy człowiek ma jednak moralny obowiązek życia w trzeźwości. Istotą cnoty trzeźwości – zawartej w kardynalnej cnocie umiarkowania – jest odpowiedzialna postawa wobec napojów alkoholowych.

– Abstynencja jest darem miłości. Jest bowiem świadomym i konkretnym działaniem dla dobra drugiego człowieka. Działaniem realizowanym według najpiękniejszej logiki bezinteresownego daru z samego siebie – wyjaśnia bp. Bronakowski. Dar abstynencji może złożyć każdy – jako wymowne i pouczające świadectwo, jako ekspiację za grzechy pijaństwa, jako znak solidarności oraz odpowiedzialności. – Trzeźwość to fundamentalna potrzeba narodu i społeczeństwa, to niezawodna gwarancja bezpieczeństwa i rozwoju. Dlatego też potrzeba wielkiego zaangażowania całych wspólnot i społeczności w piękne dzieło dzielenia się świadectwem abstynencji – dodaje hierarcha.

Biskup Tadeusz Bronakowski podjął dobrowolną abstynencję, kiedy był nastolatkiem. Podkreśla, że abstynencja jest nieustannym ćwiczeniem duchowym, a zatem – dla niego konkretnie – wielką pomocą w stałej formacji kapłańskiej. – Przede wszystkim mam świadomość, że nigdy nie naraziłem godności kapłaństwa i Kościoła przez niewłaściwe zachowanie spowodowane nadużyciem alkoholu. Ta świadomość pozwala na pewniejszą i lepszą posługę w dziedzinie apostolstwa trzeźwości, które wymaga autentycznych postaw. Pozwala bardziej zdecydowanie wspierać innych na drodze ku podjęciu takich postanowień – mówił w wywiadzie dla „Eleuterii”, pisma ruchu abstynenckiego Krucjata Wyzwolenia Człowieka.

Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu organizuje się we wszystkich kościołach od ostatniej niedzieli przed okresem Wielkiego Postu do soboty włącznie przed I Niedzielą Wielkiego Postu. Jest to czas refleksji nad trzeźwym, a zarazem radosnym i wolnym od nałogów życiem oraz czasem modlitwy i pokuty w intencji tych, którzy nadużywają napojów alkoholowych.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
2°C Piątek
dzień
2°C Piątek
wieczór
2°C Sobota
noc
3°C Sobota
rano
wiecej »