– Każdy Polak, niezależnie od sprawowanej funkcji, piastowanej godności czy wykonywanego zawodu, może być apostołem trzeźwości. Wymaga to jednak odpowiedzialności i odwagi – mówi bp Tadeusz Bronakowski. Od 14 do 20 lutego odbędzie się w całej Polsce 43. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu, którego hasło brzmi: „Abstynencja jest darem miłości”.
Uświadomienie sobie odpowiedzialności za zbawienie sióstr i braci uzależnionych od alkoholu to jeden z głównych motywów Tygodnia Modlitw o Trzeźwość. – To wyjątkowy czas solidarnej modlitwy oraz refleksji nad wciąż aktualnymi i niezwykle bolesnymi problemami związanymi z nadużywaniem alkoholu, które dotykają tak wielu Polaków, tak wiele polskich rodzin i poszczególnych grup społecznych – podkreśla przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości. Jak dodaje, to również zachęta do odpowiedzialnego zaangażowania „w wielkie dzieło troski o trzeźwość Polaków”, w sposób szczególny zaś do budowania nowej obyczajowości poprzez odważne świadectwo abstynencji.
Kościół nie wymaga od osób dorosłych abstynencji od alkoholu. Każdy człowiek ma jednak moralny obowiązek życia w trzeźwości. Istotą cnoty trzeźwości – zawartej w kardynalnej cnocie umiarkowania – jest odpowiedzialna postawa wobec napojów alkoholowych.
– Abstynencja jest darem miłości. Jest bowiem świadomym i konkretnym działaniem dla dobra drugiego człowieka. Działaniem realizowanym według najpiękniejszej logiki bezinteresownego daru z samego siebie – wyjaśnia bp. Bronakowski. Dar abstynencji może złożyć każdy – jako wymowne i pouczające świadectwo, jako ekspiację za grzechy pijaństwa, jako znak solidarności oraz odpowiedzialności. – Trzeźwość to fundamentalna potrzeba narodu i społeczeństwa, to niezawodna gwarancja bezpieczeństwa i rozwoju. Dlatego też potrzeba wielkiego zaangażowania całych wspólnot i społeczności w piękne dzieło dzielenia się świadectwem abstynencji – dodaje hierarcha.
Biskup Tadeusz Bronakowski podjął dobrowolną abstynencję, kiedy był nastolatkiem. Podkreśla, że abstynencja jest nieustannym ćwiczeniem duchowym, a zatem – dla niego konkretnie – wielką pomocą w stałej formacji kapłańskiej. – Przede wszystkim mam świadomość, że nigdy nie naraziłem godności kapłaństwa i Kościoła przez niewłaściwe zachowanie spowodowane nadużyciem alkoholu. Ta świadomość pozwala na pewniejszą i lepszą posługę w dziedzinie apostolstwa trzeźwości, które wymaga autentycznych postaw. Pozwala bardziej zdecydowanie wspierać innych na drodze ku podjęciu takich postanowień – mówił w wywiadzie dla „Eleuterii”, pisma ruchu abstynenckiego Krucjata Wyzwolenia Człowieka.
Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu organizuje się we wszystkich kościołach od ostatniej niedzieli przed okresem Wielkiego Postu do soboty włącznie przed I Niedzielą Wielkiego Postu. Jest to czas refleksji nad trzeźwym, a zarazem radosnym i wolnym od nałogów życiem oraz czasem modlitwy i pokuty w intencji tych, którzy nadużywają napojów alkoholowych.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.