20 tys. głosów poparcia dla utworzenia Akademii Sztuki w Szczecinie

Pod petycją za powołaniem Akademii Sztuki w Szczecinie podpisało się już ok. 20 tysięcy osób - poinformował w sobotę PAP pełnomocnik wojewody zachodniopomorskiego ds. utworzenia akademii Sylwester Ostrowski.

"W Szczecinie każdego roku na kierunkach artystycznych kształci się ponad 470 studentów, rozproszonych pomiędzy cztery wyższe uczelnie. Skupienie tego potencjału w jednej strukturze to główny merytoryczny powód naszych starań o utworzenie Akademii" - napisano w petycji.

Szczecinianie starają się o powołanie w ich mieście niezależnej, państwowej wyższej uczelni artystycznej już ponad 30 lat.

Projekt ma pozytywną ocenę ministerstw kultury, finansów, nauki i szkolnictwa wyższego. 21 stycznia negatywną opinię w tej sprawie wydała Rada Główna Szkolnictwa Wyższego. Zdaniem Rady, nowa uczelnia nie zasługuje na miano "akademii", bo na starcie nie będzie spełniała warunku zapisanego w ustawie o szkolnictwie wyższym - nie będzie miała co najmniej dwóch uprawnień do nadawania tytułu doktora.

Według inicjatorów szczecińskiej akademii nowelizacja ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym dopuszcza możliwość uzyskania tych uprawnień przez nowo powstałą uczelnię do roku 2016.

"Chcemy, aby uczelnia miała status akademii. Mamy wykwalifikowaną kadrę i potrzebujemy tylko trzech lat działalności, aby uzyskać wszystkie wymagane ustawowo uprawnienia" - powiedział Ostrowski.

Akcję zbierania podpisów pod petycją rozpoczęli we wtorek członkowie Społecznego Zespołu ds. utworzenia Akademii Sztuki w Szczecinie.

"Zainteresowanie akcją przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Teraz nie tylko w Szczecinie, ale w całym regionie działają punkty zbierające podpisy. Ile dokładnie osób zadeklarowało swoje poparcie, na razie trudno oszacować"- powiedział Ostrowski.

Podpisy będą zbierane do niedzieli w punktach organizowanych w różnych instytucjach oraz przez internet.

Petycja ósmego lutego ma być złożona na ręce marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego, marszałka Senatu Bogdana Borusewicza oraz posłów i senatorów RP, do których należeć będzie decyzja o powołaniu tej wyższej uczelni artystycznej. Na najbliższym posiedzeniu Sejmu ma się odbyć pierwsze czytanie projektu ustawy powołującej nową uczelnię.

Autorzy petycji szacują, że na przestrzeni najbliższych lat nowa szczecińska uczelnia ma szansę kształcić rocznie ponad 800 studentów na ponad 10 kierunkach w różnych dziedzinach sztuki (muzyka, plastyka i teatr), w tym na kilku o charakterze unikatowym i multimedialnym, stając się wyjątkowym ośrodkiem dydaktycznym nie tylko w skali kraju. Przyszła Akademia stałaby się jedyną tego typu placówką na obszarze Euroregionu Pomerania.

Działania mające na celu utworzenie akademii popierane są przez lokalne władze i instytucje kulturalne. Do złożenia podpisów na "tak" dla akademii zachęcają m.in. lokalne media.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
5°C Środa
dzień
5°C Środa
wieczór
4°C Czwartek
noc
2°C Czwartek
rano
wiecej »