Dziewczynka znów z matką

Odnalazła się rodzina dziewczynki pozostawionej w piątek w kieleckim Oknie życia. Babcia i matka dziecka zjawiły się wczoraj w szpitalu dziecięcym, gdzie przewieziono dziewczynkę na badania. Być może już niebawem powrócą do domu.

Powstałym blisko rok temu Oknem życia w Kielcach opiekują się siostry nazaretanki. Ks. Krzysztof Banasik, wicedyrektor Caritas, podkreśla, że Okno okazało się bardzo potrzebne, "zapewniając w trudnym dla matki momencie bezpieczeństwo maleństwu". - Poza tym przyczyniło się do odnalezienia rodziny dziecka - dodaje.

Ks. Banasik długo rozmawiał z matką. Stwierdził, że nie wolno mu zdradzić szczegółów, ale po rozmowie "żywi nadzieję, że dziecko wróci do rodziny". Jego zdaniem, rodzinie dziewczynki potrzeba teraz dużo spokoju. - Matka jest bardzo młoda, ale pełnoletnia - przypomniał.

Na razie dziewczynka z Okna życia, nazwana przez siostry Agatką (została znaleziona we wspomnienie św. Agaty), ma się dobrze i nie okazuje żadnych oznak wyczerpania lub choroby. Ma dwa tygodnie, waży 4 kg, jest pod opieką lekarzy szpitala dziecięcego.

Nie wiadomo, jak długo dziewczynka będzie przebywała w szpitalu. Być może konieczne będzie postępowanie i decyzja sądu rodzinnego.

Agatka jest pierwszym dzieckiem znalezionym w kieleckim Oknie życia - miejscu, gdzie każda matka może anonimowo zostawić nowonarodzone dziecko, którym nie chce lub nie może się zaopiekować. Okno życia daje możliwość szybkiego zajęcia się noworodkiem, zapewnienia mu najpierw opieki medycznej, a potem uregulowanie stanu prawnego. W diecezjach, gdzie funkcjonuje już takie „okno”, skorzystało z tej możliwości wiele matek. Dzięki temu noworodki nie trafiają na śmietniki lub klatki schodowe, ale pod dobrą opiekę.

Pierwsze Okno życia powstało w Krakowie u sióstr nazaretanek w marcu 2006. Okno w Kielcach powstało pod auspicjami diecezjalnej Caritas 24 marca 2009 r. w Dzień Świętości Życia. Poświęcił je bp Kazimierz Gurda. Mieści się w domu sióstr nazaretanek przy Placu NMP.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| OKNO ŻYCIA

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 31 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  -4°C Poniedziałek
  rano
  -2°C Poniedziałek
  dzień
  -1°C Poniedziałek
  wieczór
  -3°C Wtorek
  noc
  wiecej »