Teolog, poeta i publicysta ks. prof. Jerzy Szymik został laureatem Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Franciszka Karpińskiego, przyznanej po raz 23. przez Civitas Christiana. Uroczystość wręczenia tej nagrody miała miejsce w sobotę wieczorem w Białymstoku.
Ks. Szymik jest kapłanem Archidiecezji Katowickiej, profesorem nauk teologicznych i pracownikiem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, autorem książek naukowych, poetyckich i eseistycznych, stałym współpracownikiem "Gościa Niedzielnego". Nagrodę przyznano mu jako "twórcy znakomicie łączącemu kompetencje teologa i literaturoznawcy, poecie i publicyście uwiarygodniającemu chrześcijańskie przesłanie o Miłości, która jest ponad wszystko".
"Niczego się nie wypieram, wszystko potwierdzam" - powiedział laureat, odnosząc się do swoich licznych aktywności wymienionych przez kapitułę. "Co do miłości, to tutaj zachowałbym najdalej idącą skromność. W każdym razie nie wypieram się tego też o tyle, że bardzo i głęboko zależałoby mi na tym, by to była prawda. Tzn. żeby to, co robię, służyło miłości przez duże M. Mówię o Bogu, który jest miłością i (służyło) wszystkim miłościom naszego ludzkiego życia, relacjom międzyludzkim, Kościołowi" - dodał ks. Szymik.
Bp pomocniczy Archidiecezji Białostockiej Henryk Ciereszko, który jest przewodniczącym kapituły Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Franciszka Karpińskiego, zwrócił uwagę, że wyłania ona ludzi promujących wartości religijne, kulturowe i społeczne. "Które pozwalają i służą współczesnemu człowiekowi, by żył tymi wartościami - w tym wymiarze pełnym, religijnym siebie odnajdywał" - powiedział.
W ocenie biskupa Ciereszki, ks. prof. Jerzy Szymik w swoich dziełach łączy elementy wiary i poznania teologicznego. "Przedstawia problemy człowieka wiary, problemy egzystencjalne, w takiej właśnie pięknej oprawie poetyckiej" - powiedział hierarcha.
Nagroda Literacka im. Franciszka Karpińskiego przyznawana jest przez białostocki oddział Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana". Po raz pierwszy przyznano ją w 1995 roku, otrzymał ją wówczas ks. Jan Twardowski. W minionych latach laureatami nagrody byli m.in.: Ewa Lipska, Ernest Bryll, prof. Anna Świderkówna, prof. Irena Sławińska, prof. Teresa Kostkiewiczowa, Marek Skwarnicki, Edward Redliński, prof. Stefan Sawicki i Wiesław Myśliwski.
Patron nagrody, XVIII-wieczny poeta Franciszek Karpiński, autor sielanek ("Laura i Filon"), twórca znanych pieśni religijnych - m.in. "Kiedy ranne wstają zorze" i "Wszystkie nasze dziennie sprawy" - był związany z Białostocczyzną. Jak podają badacze jego twórczości, to właśnie podczas pobytu Karpińskiego w Białymstoku (na zaproszenie Izabeli Branickiej, żony fundatora miasta hetmana Jana Klemensa Branickiego) powstały obie te pieśni, a także jedna z najsłynniejszych i najpiękniejszych polskich kolęd "Bóg się rodzi".
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.