W Krakowie powstanie pierwsza w kraju trasa zabytkowa dla osób niewidomych. Krakowski magistrat ogłosił konkurs na wykonanie dwunastu „dotykowych” makiet z brązu, które znajdą się na tzw. drodze królewskiej biegnącej od Barbakanu do Wawelu. Zgłoszenia na konkurs można wysyłać do 19 lutego
Makiety powstają w ramach projektu „Droga Królewska dla niepełnosprawnego turysty”. Zostaną ustawione obok zabytków i opisane językiem Braille'a. Przedstawiać będą m.in. Bazylikę Mariacką, kościół oo. Franciszkanów, kościół św. Andrzeja, kościół św. Piotra i Pawła, Ratusz, Sukiennice oraz Wzgórze Wawelskie. Oprócz tego, dzięki systemowi GPS zainstalowanemu w telefonie, niewidomi i słabowidzący będą mogli wysłuchać czytanych informacji o zabytkach. „Dzięki tego typu trasie niepełnosprawni turyści odwiedzający Kraków oraz jego mieszkańcy będą mogli go poczuć i poznać” - uważa Bogdan Dąsal, pełnomocnik prezydenta miasta Krakowa ds. osób niepełnosprawnych.
Z informacji podanych przez krakowski magistrat wynika, że zabytkowa trasa powinna być gotowa we wrześniu tego roku. Koszt jej wykonania wyniesie ponad 1 mln zł. 75 proc. zostanie pokryte z pieniędzy Unii Europejskiej, a reszta z budżetu miasta Krakowa.
Pomysł na wykonanie makiet dla osób niewidomych powstał w 2003 roku, a zainicjowała go prof. Hanna Grabowska–Pałecka z Politechniki Krakowskiej, specjalizująca się w dziedzinie architektury. Powstająca trasa stała się tematem jej pracy habilitacyjnej.
W Krakowie istnieją już dwie makiety: jedna przedstawia Stary Kleparz, a druga plac Wszystkich Świętych z początku XIX w.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.