Obraz "Taniec wśród mieczów" Henryka Siemiradzkiego został wycofany z wtorkowej aukcji w londyńskim domu aukcyjnym Sotheby's - poinformowało MKiDN we wtorek na Twitterze. Dziękuję całemu zespołowi MKiDN, który się do tego przyczynił. Serdeczne gratulacje - napisał minister kultury Piotr Gliński.
"»Taniec wśród mieczów« Henryka Siemiradzkiego wycofany z dzisiejszej aukcji w Sotheby's dzięki intensywnym działaniom MKIDN we współpracy z NIMOZ i Prokuraturą Rejonową Warszawa-Mokotów" - podało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na Twitterze.
Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński napisał na Twitterze: "Dzięki staraniom pracowników Wydziału Strat Wojennych @MKiDN_GOV_PL obraz Henryka Siemiradzkiego »Taniec wśród mieczów« został wycofany z aukcji w Sotheby's. Dziękuję całemu zespołowi, który się do tego przyczynił. Serdeczne gratulacje!".
Licytacja należącego do niemieckiego prywatnego właściciela obrazu miała odbyć się we wtorek w ramach aukcji szerszej kolekcji rosyjskich obrazów. Wystawiający podaje, że obraz nabyli jego rodzice ok. 1960 r.
Jeszcze w poniedziałek Sotheby's w oświadczeniu przesłanym PAP informował, że pomimo prośby Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie wycofa ze sprzedaży obrazu Siemiradzkiego. Nie wierzymy, aby obraz był stratą wojenną, bo pozostał w Polsce przez wiele dekad po II wojnie światowej - oceniono.
Resort kultury oświadczył w poniedziałek, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że obraz ten opuścił Polskę niezgodnie z prawem i dlatego obciążony jest "wadą prawną", w związku z czym powinien zostać wycofany z aukcji. "Resort kultury nie ustaje w staraniach o potwierdzenie tego faktu i powstrzymanie aukcji obrazu" - podkreślało MKiDN.
W sobotę rebelianci M23 przejęli kontrolę nad miastem Masisi w prowincji Kivu Północne.
W tle konflikty zbrojne oraz kwestie symboli religijnych i hidżabów.
Sytuacja bezpieczeństwa na Haiti systematycznie pogarsza się od kilku lat.
W tym roku przypada 1700. rocznica pierwszego soboru ekumenicznego w Nicei.
Scholz skrytykował propozycję zwiększenia wydatków na obronność do 3,5 proc. PKB.