Zrabowany obraz Siemiradzkiego wycofany z aukcji w Sotheby's

Obraz "Taniec wśród mieczów" Henryka Siemiradzkiego został wycofany z wtorkowej aukcji w londyńskim domu aukcyjnym Sotheby's - poinformowało MKiDN we wtorek na Twitterze. Dziękuję całemu zespołowi MKiDN, który się do tego przyczynił. Serdeczne gratulacje - napisał minister kultury Piotr Gliński.

"»Taniec wśród mieczów« Henryka Siemiradzkiego wycofany z dzisiejszej aukcji w Sotheby's dzięki intensywnym działaniom MKIDN we współpracy z NIMOZ i Prokuraturą Rejonową Warszawa-Mokotów" - podało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na Twitterze.

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński napisał na Twitterze: "Dzięki staraniom pracowników Wydziału Strat Wojennych @MKiDN_GOV_PL obraz Henryka Siemiradzkiego »Taniec wśród mieczów« został wycofany z aukcji w Sotheby's. Dziękuję całemu zespołowi, który się do tego przyczynił. Serdeczne gratulacje!".

Licytacja należącego do niemieckiego prywatnego właściciela obrazu miała odbyć się we wtorek w ramach aukcji szerszej kolekcji rosyjskich obrazów. Wystawiający podaje, że obraz nabyli jego rodzice ok. 1960 r.

Jeszcze w poniedziałek Sotheby's w oświadczeniu przesłanym PAP informował, że pomimo prośby Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie wycofa ze sprzedaży obrazu Siemiradzkiego. Nie wierzymy, aby obraz był stratą wojenną, bo pozostał w Polsce przez wiele dekad po II wojnie światowej - oceniono.

Resort kultury oświadczył w poniedziałek, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że obraz ten opuścił Polskę niezgodnie z prawem i dlatego obciążony jest "wadą prawną", w związku z czym powinien zostać wycofany z aukcji. "Resort kultury nie ustaje w staraniach o potwierdzenie tego faktu i powstrzymanie aukcji obrazu" - podkreślało MKiDN.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  13°C Poniedziałek
  noc
  11°C Poniedziałek
  rano
  14°C Poniedziałek
  dzień
  15°C Poniedziałek
  wieczór
  wiecej »