Papież do polityków: służba, nie totalitaryzm

Służba nie może też rościć sobie pretensji do kierowania wszystkimi wymiarami ludzkiego życia

„Polityka jest przede wszystkim służbą”. Podkreślił to Papież w wideoprzesłaniu do uczestników „Spotkania katolików świeckich pełniących odpowiedzialne funkcje polityczne w służbie narodów Ameryki Łacińskiej”. Zostało ono zorganizowane od 1 do 3 października w stolicy Kolumbii Bogocie przez Radę Episkopatów Ameryki Łacińskiej CELAM.

„Jako służba nie może też rościć sobie pretensji do kierowania wszystkimi wymiarami ludzkiego życia, popadając przy tym nawet w formy autokracji i totalitaryzmu. A kiedy mówię o autokracji i totalitaryzmie, nie mówię o ubiegłym wieku, ale o dniu dzisiejszym, o dzisiejszym świecie, i może też o pewnych krajach Ameryki Łacińskiej. Można by powiedzieć, że służba Jezusa – który przyszedł służyć, a nie, żeby Jemu służono – oraz służba, jakiej Pan wymaga od swoich apostołów i uczniów – to przez analogię typ służby, jakiego żąda się od polityków. To służba poświęcenia i oddania, do tego stopnia, że nieraz można uważać polityków za «męczenników» spraw dotyczących dobra wspólnego ich narodów. Zasadniczym punktem odniesienia tej służby, wymagającej wytrwałości, zaangażowania i inteligencji, jest dobro wspólne, bez którego prawa i najszlachetniejsze dążenia ludzi, rodzin i grup pośrednich nie mogłyby się w pełni zrealizować, bo brakowałoby uporządkowanej przestrzeni obywatelskiej, w której można by żyć i działać” – mówił Franciszek w wideoprzesłaniu do latynoamerykańskich polityków.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  25°C Poniedziałek
  wieczór
  22°C Wtorek
  noc
  18°C Wtorek
  rano
  21°C Wtorek
  dzień
  wiecej »