"To już powinna być ostateczność"

Nawet, jeśli uznajemy, że jakieś media są stronnicze, niekoniecznie trzeba od razu karać tak wysokimi kwotami; to powinna być ostateczność - tak rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński skomentował karę w wysokości 1 mln 479 tys. zł. nałożoną na TVN przez KRRiT.

KRRiT zdecydowała o nałożeniu kary na spółkę TVN SA, nadawcę programu TVN 24, za sposób relacjonowania wydarzeń w Sejmie i przed Sejmem z grudnia 2016 r. Według Krajowej Rady nadawca naruszył przepisy ustawy o radiofonii i telewizji poprzez "propagowanie działań sprzecznych z prawem i sprzyjanie zachowaniom zagrażającym bezpieczeństwu". Spółka TVN SA uznała decyzję Krajowej Rady za bezpodstawną i zapowiedziała odwołanie się od niej do Sądu Okręgowego w Warszawie.

O tę sprawę pytany był w Polsat News rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński.

"Ja bym się podpisał pod słowami dzisiejszymi premiera Mateusza Morawieckiego" - ocenił Łapiński. "Nawet, jeśli możemy uznawać, że jakieś media są stronnicze czy nieobiektywne, to niekoniecznie trzeba od razu karać, i to od razu takimi karami" - podkreślił minister.

Premier pytany był o kwestię kary dla TVN-u na czwartkowej konferencji w Brukseli. Podkreślił, że "wolne media są ogromną wartością". "Nawet jeżeli one są stronnicze albo bardzo stronnicze, to jak najbardziej jesteśmy za tym, żeby wolne media mogły dalej funkcjonować" - powiedział Morawiecki.

"Można sobie wyobrazić, że KRRiT zajmie stanowisko, wskaże pewne błędy, bo jest też instytucją do tego powołaną, ale niekoniecznie musi karać tak wysokimi kwotami" - ocenił Łapiński, podkreślając, że "wolność mediów w Polsce jest czymś ważnym".

Jak wskazał, "na szczęście jest też instancja odwoławcza".

"To jest drażliwa sprawa, bo zawsze można być oskarżonym - czy każda władza, która nawet wpływu na tę decyzję nie ma (może być oskarżona) - że knebluje usta mediom. (...) Lepiej powiedzieć, czy udowodnić, czy pokazywać, że jakieś medium jest stronnicze, ale niekoniecznie posuwać się do takiej kary, to już powinna być ostateczność" - ocenił rzecznik prezydenta.

«« | « | 1 | » | »»
 • Gość Marek
  14.12.2017 21:04
  Wolne media to takie, które służą prawdzie a nie jakiejś grupie interesu. Powinno być tak, że gdy jakiemuś medium udowodni się oszustwo, czyli nawet nie stronniczość, to można i powinno się je ukarać.
 • Trydent
  14.12.2017 21:39
  Nie 1 mln 479 zł. ale 1,5 - półtora miliarda dolarów albo euro w przeliczeniu na złotówki powinien zapłacić TVN! Aż się oduczą szczucia i jadu nienawiści wobec Kościoła Katolickiego, Prawa i Sprawiedliwości, wobec ludzi dobrej woli!
 • o
  14.12.2017 23:36
  Coś mi się tu nie podoba! Albo ślepa jestem. PIS broni TVN? Szatanski OBCY ZACHODNI kanał który niszczy Polskę i wciąż kłamie jak totalna opozycja!!
 • wues
  15.12.2017 09:52
  Praktycznie nie oglądam wiadomości w TVN, TVP, Polsat... Pop prostu jakiś czas temu zauważyłem, że nie chcę poznawać wiadomości w komplecie z komentarzem, który mówi jak mam to rozumieć i co mam o tym sądzić. To po pierwsze. Po drugie, poznawanie rzeczywistości za pomocą mediów jest jak zwiedzanie galerii przez dziurkę od klucza. Media pokazują wycinek rzeczywistości i to w taki sposób jak widzą to autorzy programu a nie jak jest naprawdę. Ślepa wiara w to, że jakieś medium (nie wyłączając szanownego GN) zawsze przedstawia prawdę i tylko prawdę jest szkodliwa, bo trzeba mieć świadomość, że dziennikarze to tylko ludzie i nawet jak mają dobrą wolę, to mogą się pomylić albo mogą być wprowadzani w błąd przez innych ludzi. Trzeba też mieć świadomość, że rządzący zawsze będą dążyć do posiadania szerokiego wpływu na media, bo tego po prostu potrzebują. Wolne media, czyli takie, które mogą w wolny i nieskrępowany sposób przedstawiać rzeczywistość (tak jak to widzą), są gwarancją, że rządzący nie będą mogli bez przeszkód kształtować świadomości obywateli. Jeśli ktoś kłamie, namawia do nienawiści to mamy prawo, które nakazuje właściwym organom (sąd a nie KRRiT) rozsądzić, czy przestępstwo było czy nie... Podsumowując, zachęcam moich przed-komentatorów do powściągliwości i korzystania z wolności mediów. Jeśli jednak widzicie przestępstwo, idźcie do prokuratora niezwłocznie...
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  30 1 2 3 4 5 6
  20°C Wtorek
  noc
  16°C Wtorek
  rano
  26°C Wtorek
  dzień
  26°C Wtorek
  wieczór
  wiecej »