W najbliższy czwartek katowicki sąd apelacyjny ogłosi wyrok w głównym procesie Janusza T., pseud. Krakowiak, i blisko 30 innych oskarżonych. W poniedziałek zakończyła się - rozłożona na trzy dni - rozprawa odwoławcza.
Apelacje, złożone zarówno przez obronę, jak i oskarżenie, dotyczą wyroku Sądu Okręgowego w Katowicach z lutego 2008 roku, który zapadł po siedmioletnim procesie. Akt oskarżenia opisuje m.in. sprawy zabójstwa czterech osób, handlu bronią i narkotykami.
W pierwszej instancji "Krakowiak" został skazany na 25 lat więzienia, a uważany za egzekutora gangu Zdzisław Ł., pseud. Zdzicho - na dożywocie. Na 25 lat więzienia sąd skazał też byłego szefa mafii szczecińskiej Marka M., pseud. Oczko, za zlecenie ludziom "Krakowiaka" zabójstwa konkurenta na Wybrzeżu, Białorusina Wiktora F.
Pozostałym 28 oskarżonym sąd okręgowy wymierzył kary od 3,5 roku w zawieszeniu do 10 lat bezwzględnego pozbawienia wolności. Wyrok w zawieszeniu dostał jedynie Andrzej K., który jeszcze w śledztwie przyznał się do większości zarzutów i szczegółowo opisał popełnione przez siebie i dawnych kompanów przestępstwa.
Z uwagi na olbrzymi materiał dowodowy, dużą liczbę oskarżonych i obrońców sąd rozłożył rozprawę apelacyjną na trzy posiedzenia. Odbyły się one w czwartek, piątek i w poniedziałek. Na poniedziałkowym sąd dokończył wysłuchiwanie wystąpień oskarżonych.
"Wysoki sądzie, jestem niewinny. Nie miałem z tą sprawą nic wspólnego" - oświadczył były szef mafii szczecińskiej Marek M., pseud. Oczko. Przekonywał, że współoskarżonych zobaczył po raz pierwszy na sali sądowej.
Jego obrońca mec. Grzegorz Majewski wyraził przekonanie, że sąd I instancji nie zbadał należycie zeznań świadka koronnego, który obciążył jego klienta. Wniósł o uniewinnienie Marka M. lub uchylenie wyroku, ewentualnie - łagodniejszą karę.
Uważany za egzekutora gangu Zdzisław Ł., któremu sąd okręgowy wymierzył karę dożywocia, przez blisko godzinę w emocjonalnym wystąpieniu kwestionował zgromadzone dowody, przede wszystkim zeznania świadków koronnych, których - jak się wyraził - prokuratura "wyprodukowała".
"Mamy w tej sprawie do czynienia z cudami i wizjonerami" - powiedział. Zarzucił prokuraturze fabrykowanie dowodów, a świadkom koronnym - kłamstwa. Wniósł o uniewinnienie lub skierowanie sprawy do ponownego rozpoznania.
Zdaniem prokuratury związek przestępczy o charakterze zbrojnym kierowany przez "Krakowiaka" działał od 1991 do 1999 roku, głównie w południowej Polsce. Jak zeznawali świadkowie koronni, w szczytowym okresie działalności liczył około 300 osób.
Według śledczych gang miał ustaloną strukturę i hierarchię, z niekwestionowanym przywódcą i "organami" wyznaczonymi do poszczególnych zadań - np. "egzekutor" zajmował się zabójstwami i wyznaczaniem kar niepokornym gangsterom, "skarbnik" dbał o pomoc prawną dla aresztowanych członków grupy i ich rodzin.
Liczący ponad 300 stron akt oskarżenia w głównym procesie gangu "Krakowiaka" katowicka prokuratura przesłała do sądu w czerwcu 2000 r. Wcześniej w śledztwie przesłuchano ponad 600 świadków. Proces ruszył w lutym 2001 roku w specjalnie przygotowanej sali na terenie policyjnych koszar. Wtedy na ławie oskarżonych zasiadło 36 osób.
Poza głównym aktem oskarżenia przeciwko członkom grupy do sądów trafiło blisko 20 innych. Wiele tych spraw zakończyło się wyrokami. Np. w listopadzie 2006 roku katowicki sąd skazał Janusza T. na 25 lat więzienia, a "Zdzichowi" wymierzył karę dożywocia. Sprawa dotyczyła śmierci czterech osób i planowania zabójstwa trzech kolejnych: policjanta, prokuratora i świadka koronnego.
W listopadzie 2007 roku katowicki sąd apelacyjny zmienił tamten wyrok, skazując Janusza T. - już prawomocnie - na 15 lat więzienia za zlecenie napadu i pobicia oraz za podżeganie do zabójstwa świadka koronnego. Najważniejsze zarzuty, stawiane szefowi grupy i innym oskarżonym, sąd nakazał zbadać w ponownym procesie. W grudniu 2005 były świadek koronny Włodzimierz C. został skazany na 14 lat więzienia, m.in. za kierowanie gangiem. To tylko jedna z wielu jego spraw karnych.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.