Reklama

Czekamy na reakcję władz Białorusi

Rząd czeka na oficjalną reakcję władz Białorusi na list, który szef polskiego MSZ Radosław Sikorski przekazał w piątek szefowi białoruskiej dyplomacji Siarhiejowi Martynauowi - powiedział w poniedziałek rzecznik rządu Paweł Graś.

Reklama

Od tego - oświadczył Graś - rząd uzależnia dalsze kroki w sprawie represji Białorusi wobec działaczy nieuznawanego w Mińsku Związku Polaków, którym kieruje Andżelika Borys.

"W tej chwili dajemy Białorusi czas na odpowiedź na te propozycje, które w piątek zostały złożone Ministerstwu Spraw Zagranicznych. Tam jest określony katalog możliwych do podjęcia - i przez Polskę, i przez UE - działań. Jeśli ta odpowiedź nie będzie pozytywna, to oczywiście możliwe są wszystkie scenariusze" - powiedział Graś w poniedziałek dziennikarzom w Sejmie.

Rzecznik rządu podkreślił, że "najbardziej skuteczne są te scenariusze, które angażują nie tylko Polskę, ale Unię Europejską". "W związku z tym nad takimi rozwiązaniami pan premier i pan minister spraw zagranicznych pracują" - powiedział Graś.

Jak mówił, w zależności od reakcji władz białoruskich, rząd będzie proponował "katalog konkretnych posunięć".

Nie mamy oficjalnej odpowiedzi władz białoruskich i dlatego dajemy im chwilę czasu, aby formalnie się do tych propozycji ustosunkowały. Jeśli tych reakcji nie będzie, będą z naszej strony reakcje dużo ostrzejsze - zapewnił.

Dodał, że rząd w sprawie Polaków na Białorusi "szuka rozwiązań skutecznych, takich, które będą na tyle dotkliwe dla władz białoruskich, że te represje zostaną zaprzestane".

Sytuacja Polaków na Białorusi i bezpieczeństwo działaczy polonijnych jest - zapewnił Graś - priorytetem w działaniach premiera, rządu i MSZ. Jak dodał, szef rządu jest na bieżąco informowany o sytuacji.

Gdyby skutecznie udawało się wpływać na władze Białorusi pobrzękiwaniem szabelką i prężeniem muskułów, to sytuacja byłaby już załatwiona - mówił Graś.

Rzecznik MSZ Piotr Paszkowski powiedział w sobotę PAP, że szef MSZ przekazał w piątek swojemu białoruskiemu odpowiednikowi dokument (tzw. non-paper), w którym podkreślono, że "Polska była głównym inspiratorem i inicjatorem unijnego otwarcia, zbliżenia z Białorusią, ale ono nie jest bezwarunkowe".

Według sobotniej "Gazety Wyborczej", w liście wymieniono dziesięć punktów, na których zależy Białorusi. To m.in. poparcie kolejnej transzy pożyczki z Międzynarodowego Funduszu Walutowego, zniesienie sankcji wizowych, uruchomienie na Białorusi części programów Partnerstwa Wschodniego, a nawet wejście na prawach pełnego członka do Rady Morza Bałtyckiego. Poparcie tych postulatów Sikorski uzależnił od poprawy sytuacji działaczy ZPB - napisała "Gazeta".

"Wymieniamy dziesięć różnych przedsięwzięć, projektów, w których moglibyśmy okazać się pomocni, gdzie Białoruś mogłaby liczyć na nasze wsparcie. (...) Sugerujemy, że polska pomoc mogłaby być znacząca, mogłaby być dużą korzyścią dla Białorusi, ale nie jest bezwarunkowa" - podkreślił Paszkowski.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
-1°C Czwartek
rano
3°C Czwartek
dzień
4°C Czwartek
wieczór
3°C Piątek
noc
wiecej »

Reklama