Postępy we współpracy między Kościołami chrześcijańskimi powinny być bardziej widoczne w życiu poszczególnych wspólnot.
Podkreślił to kard. Walter Kasper, przewodniczący Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan w specjalnym komunikacie ogłoszonym w Watykanie po obradującym w ubiegłym tygodniu rzymskim sympozjum podsumowującym osiągnięcia minionych 40 lat dialogu ekumenicznego.
W rzymskiej konferencji uczestniczyli katolicy, luteranie, anglikanie, metodyści i przedstawiciele Kościoła reformowanego. Według kard. Kaspera bardzo ważnym jest zapoznawanie różnych wspólnot chrześcijańskich z wynikami 40 lat oficjalnego dialogu ekumenicznego. Chodzi bowiem o to, aby wspólnoty i parafie „swoim życiem i wiarą mogły silniej wyrażać osiągnięty postęp w kierunku jedności”.
Uczestnicy konferencji zaproponowali zredagowanie „wspólnego oświadczenia” na temat dotychczasowych osiągnięć w ekumenizmie. Kard. Kasper zachęcił, aby przygotować wspólny „katechizm ekumeniczny” dla pięciu „Kościołów-rodzin”. Jednocześnie skrytykował negatywną ocenę minionego pięciolecia dialogu ekumenicznego za pontyfikatu Benedykta XVI, wyrażoną przez przewodniczącą Rady Kościołów Ewangelickich w Niemczech, bp Margot Käßmann.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.