Rewolucja seksualna jedną z przyczyn pedofilii

Tak zwana rewolucja seksualna stanowi jedną z przyczyn problemu molestowania dzieci - ocenił biskup Augsburga Walter Mixa, wywołując w środę falę krytyki pod swym adresem.

"W minionym dziesięcioleciach mieliśmy do czynienia z narastająca seksualizacją opinii publicznej, szczególnie w mediach, co raczej sprzyja anormalnym skłonnościom seksualnym, niż je ogranicza" - powiedział biskup w rozmowie z gazetą "Augsburger Allgemeine".

W jego ocenie nie należy wiązać celibatu z występowaniem takich skłonności także wśród księży. Ostrzegł też, by nie uważać pedofilii za wyłączny problem Kościoła.

Pod koniec stycznia Niemcami wstrząsnął skandal związany z molestowaniem uczniów elitarnego jezuickiego gimnazjum im. Piotra Kanizego w Berlinie w latach 70. i 80. Ujawniono również przypadki seksualnego wykorzystywania dzieci w kilku innych prowadzonych przez jezuitów szkołach w Niemczech. Dotychczas zgłosiło się ponad 100 ofiar molestowania.

Bp Mixa podkreślił, że molestowanie dzieci to "ohydna zbrodnia".

"Tak zwana rewolucja seksualna, w trakcie której szczególnie postępowi krytycy moralności nawoływali do legalizacji kontaktów seksualnych między dorosłymi a dziećmi, nie jest tu bez winy" - ocenił biskup.

Przyznał, że w przeszłości Kościół katolicki postępował naiwnie wobec winnych molestowania dzieci, licząc, iż sprawcy poprawią się, wykonując inne zadania.

Zdaniem polityka Zielonych Volkera Becka teza augsburskiego biskupa o wpływie rewolucji seksualnej na pedofilię wśród księży jest "historycznie absurdalna". W rozmowie z dziennikiem "Der Tagesspiegel" Beck ocenił, że problem, z którym zmaga się obecnie Kościół katolicki, jest dużo starszy niż wyzwolenie seksualne. Przyczyn tego problemu należy raczej upatrywać w "systematycznym tłumieniu seksualności".

Także organizacja "Wir sind Kirche" ("Jesteśmy Kościołem"), apelująca o odnowienie Kościoła katolickiego, uznała wypowiedzi biskupa Mixy za nieodpowiedzialne. "Zjawisko przemocy seksualnej wobec dzieci, również w internatach, występowało na długo przed rewolucją seksualną" - powiedział przedstawiciel organizacji Christian Weisner w rozmowie z dziennikiem "Frankfurter Rundschau".

Jak dodał, biskup "najwyraźniej nie zdaje sobie sprawy ze skali problemu".

Jeszcze w tym tygodniu gotowy ma być raport z wewnętrznego dochodzenia na temat przypadków molestowania uczniów w jezuickich szkołach w Niemczech.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
4°C Wtorek
wieczór
4°C Środa
noc
3°C Środa
rano
4°C Środa
dzień
wiecej »