Od 22 do 28 lutego - jak co roku - organizowany jest Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw. Inicjatywa ma na celu zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwami.
Jak podkreśla rzeczniczka Prokuratury Krajowej Katarzyna Szeska, do akcji aktywnie włączyły się wszystkie powszechne jednostki organizacyjne prokuratury, które w ramach specjalnych dyżurów będą udzielać bezpłatnych porad prawnych ofiarom przestępstw. Będą one współpracować z Ośrodkami Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem oraz Wojewódzkimi Koordynatorami ds. Realizacji Krajowego Programu na Rzecz Ofiar Przestępstw.
W Polsce działa 16 Ośrodków Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem. Powstały one w ramach realizowanego od 2007 r. projektu "Sieć Pomocy Ofiarom Przestępstw", który jest finansowany z funduszy europejskich. W ośrodkach, które zlokalizowane są przy już działających organizacjach pozarządowych, udzielana jest bezpłatna pomoc prawna, psychologiczna i socjalna ofiarom przestępstw.
Specjalną Radę do Spraw Pokrzywdzonych Przestępstwem powołał w marcu 2009 r. minister sprawiedliwości Andrzej Czuma. Opiniuje ona m.in. projekty nowych przepisów chroniących prawa ofiar przestępstw oraz inicjuje służące temu zmiany prawa i działania resortu.
Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw zostanie podsumowany 1 marca, podczas konferencji z okazji przypadającego wtedy Międzynarodowego Dnia Ofiar Przestępstw.
40-dniowy post, zwany filipowym, jest dłuższy od adwentu u katolików.
Kac nakazał wojsku "bezkompromisowe działanie z całą stanowczością", by zapobiec takim wydarzeniom.