„Nie wyobrażam sobie Europy bez krzyży” – podkreśla słynny fotografik Adam Bujak w rozmowie KAI. Artysta goszczący w Bielsku Białej mówił m.in. o swym najnowszym albumie „Europa krzyżem bogata. Od Golgoty do Strasburga”, który powstał w reakcji na werdykt Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. W listopadzie ubiegłego roku sędziowie uznali, że wieszanie krzyży w klasach szkolnych jest niezgodne z prawem.
Bujak przyznał, że niedawno uczestniczył we Mszy św. w katedrze Najświętszej Marii w Strasburgu i był pod wrażeniem rzeszy wiernych, którzy brali udział w niedzielnej liturgii.
„Jestem zaskoczony tym wspaniałym stosunkiem mieszkańców Strasburga do krzyża, Kościoła katolickiego, chrześcijaństwa. Nijak to się ma do tego orzeczenia Trybunału, zwiastującego koniec Boga i krzyża. Krzyż się doskonale trzyma wież kościelnych, grobowców i jest na piersiach wielu ludzi” – mówi krakowski fotograf.
Bujak podkreślił, że nie wyobraża sobie Europy bez krzyży. „Z tego coraz bardziej sobie zdają sprawę ludzie. Nawet z punktu widzenia historii genialne dzieła sztuki, przesycone symboliką chrześcijaństwa, nie mogą zostać przecież unicestwione” – dodał artysta.
Album „Europa Krzyżem bogata. Od Golgoty do Strasburga” – z tekstem kard. Stanisława Nagy i zawierający około 200 fotografii krzyży z różnych miejsc Starego Kontynentu autorstwa Adama Bujaka – wydało wydawnictwo Biały Kruk z Krakowa.
Moim obowiązkiem jest zachowanie danych penitenta w tajemnicy - dodał.
Co najmniej pięć osób zginęło, a 40 zostało rannych w wypadku na ceremonii religijnej.
Biblioteka Watykańska w czasie wojny stała się azylem dla prześladowanych Żydów.