Szóstemu przykazaniu Dekalogu „Nie cudzołóż!” i dziewiątemu „Nie pożądaj żony bliźniego swego” poświęcił swój list pasterski na Wielki Post 2010 r. abp Stanisław Nowak metropolita częstochowski. List zostanie odczytany we wszystkich kościołach i kaplicach archidiecezji częstochowskiej w pierwszą Niedzielę Wielkiego Postu.
„Oddzielono w dzisiejszych czasach miłość od seksualności. Mówimy nawet o rewolucji seksualnej, jaka się dokonała pod koniec XX wieku w tym względzie” - napisał abp Nowak.
Metropolita częstochowski zwraca również uwagę na wykroczenia przeciw świętości i godności małżeńskiej i łamanie Bożych przykazań w małżeństwie, jakimi są cudzołóstwo, „które zawsze jest też wielką niesprawiedliwością wobec prawowiernego współmałżonka”, rozwody i wolne związki. „Niebezpieczne moralnie wykroczenia przeciw godności małżeńskiej, to tolerowanie wolnych związków. Niestety, nawet wierzący rodzice nieraz otwarcie lub po cichu pozwalają na wspólne zamieszkanie dzieci przed ślubem” - ubolewa abp Nowak.
Abp Nowak wymienia także inne czyny przeciw godności małżeństwa takie jak: poligamia, kazirodztwo, akty seksualne przed lub poza małżeństwem. „Czynem przeciw czystości małżeńskiej jest antykoncepcja sztuczna lub naturalna. Złem moralnym jest sterylizacja, poddanie się sztucznej inseminacji i tak zwanym działaniom in vitro, które tak ściśle wiąże się z zabijaniem życia ludzkiego” - zauważa metropolita częstochowski.
Zdaniem abp. Nowaka w praktykowaniu czystości zagrażają im różnego rodzaju zła moralne: masturbacja, nierząd, pornografia, gwałt, czyny homoseksualne. „Poszukiwanie przyjemności płciowej, osiąganej zarówno przez czyny samotne jak i z drugimi poza prawidłowym współżyciem małżeńskim, sprzeciwia się pełnej celowości ludzkiej seksualności”- pisze metropolita częstochowski.
Hioerarcha przypomina, że należy się zawsze po chrześcijańsku odnosić do homoseksualizmu. „Pewna część mężczyzn i kobiet przejawia skłonności homoseksualne. Osoby te należy traktować z szacunkiem, współczuciem i bez oznak dyskryminacji, ale nie można przyjąć opinii, że nie są wezwane do czystości i zdolne do wstrzemięźliwości” - podkreśla abp Nowak.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.