Kościół o seksualności

Szóstemu przykazaniu Dekalogu „Nie cudzołóż!” i dziewiątemu „Nie pożądaj żony bliźniego swego” poświęcił swój list pasterski na Wielki Post 2010 r. abp Stanisław Nowak metropolita częstochowski. List zostanie odczytany we wszystkich kościołach i kaplicach archidiecezji częstochowskiej w pierwszą Niedzielę Wielkiego Postu.

„Oddzielono w dzisiejszych czasach miłość od seksualności. Mówimy nawet o rewolucji seksualnej, jaka się dokonała pod koniec XX wieku w tym względzie” - napisał abp Nowak.

Metropolita częstochowski zwraca również uwagę na wykroczenia przeciw świętości i godności małżeńskiej i łamanie Bożych przykazań w małżeństwie, jakimi są cudzołóstwo, „które zawsze jest też wielką niesprawiedliwością wobec prawowiernego współmałżonka”, rozwody i wolne związki. „Niebezpieczne moralnie wykroczenia przeciw godności małżeńskiej, to tolerowanie wolnych związków. Niestety, nawet wierzący rodzice nieraz otwarcie lub po cichu pozwalają na wspólne zamieszkanie dzieci przed ślubem” - ubolewa abp Nowak.

Abp Nowak wymienia także inne czyny przeciw godności małżeństwa takie jak: poligamia, kazirodztwo, akty seksualne przed lub poza małżeństwem. „Czynem przeciw czystości małżeńskiej jest antykoncepcja sztuczna lub naturalna. Złem moralnym jest sterylizacja, poddanie się sztucznej inseminacji i tak zwanym działaniom in vitro, które tak ściśle wiąże się z zabijaniem życia ludzkiego” - zauważa metropolita częstochowski.

Zdaniem abp. Nowaka w praktykowaniu czystości zagrażają im różnego rodzaju zła moralne: masturbacja, nierząd, pornografia, gwałt, czyny homoseksualne. „Poszukiwanie przyjemności płciowej, osiąganej zarówno przez czyny samotne jak i z drugimi poza prawidłowym współżyciem małżeńskim, sprzeciwia się pełnej celowości ludzkiej seksualności”- pisze metropolita częstochowski.

Hioerarcha przypomina, że należy się zawsze po chrześcijańsku odnosić do homoseksualizmu. „Pewna część mężczyzn i kobiet przejawia skłonności homoseksualne. Osoby te należy traktować z szacunkiem, współczuciem i bez oznak dyskryminacji, ale nie można przyjąć opinii, że nie są wezwane do czystości i zdolne do wstrzemięźliwości” - podkreśla abp Nowak.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
2°C Wtorek
rano
3°C Wtorek
dzień
4°C Wtorek
wieczór
4°C Środa
noc
wiecej »