Koncerty urodzinowe w 200. rocznicę urodzin Chopina

Cykl koncertów rocznicowych w hołdzie Fryderykowi Chopinowi rozpocznie się w Warszawie 22 lutego, w dniu urodzin kompozytora, zapisanym w metryce jego chrztu; koncertowa seria zakończy się 1 marca - tę datę Chopin sam podawał jako dzień swych narodzin.

Jubileuszowe Koncerty Urodzinowe organizowane są przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, który organizuje je 1 marca już od 2002 roku. W tym roku Instytut zaplanował cykl koncertów, ze względu na 200. urodziny kompozytora i obchodzony w kraju i na świecie Rok Chopinowski.

W 11 koncertach w Filharmonii Narodowej wystąpią gwiazdy światowej pianistyki, m.in. Daniel Barenboim, Evgeny Kissin, Murray Perahia czy Ivo Pogorelić. Usłyszeć też będzie można polskich artystów zaliczanych do grona międzynarodowej pianistycznej elity: Piotra Anderszewskiego, Janusza Olejniczaka i zwycięzcę ostatniego Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina - Rafała Blechacza.

Kulminacją obchodów urodzinowych będzie uroczysty Koncert Galowy 1 marca w Teatrze Wielkim, z udziałem słynnego pianisty Garricka Ohlssona. Wystąpią też dwaj inni triumfatorzy warszawskiego konkursu: Dang Thai Son, który zasiądzie przy historycznym fortepianie z czasów Chopina oraz 28-letni Yundi Li, chiński wirtuoz, robiący dziś światową karierę. Solistom towarzyszyć będą orkiestra Fransa Brueggena oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Antoniego Wita.

Na 1 marca zaplanowano również transmitowany przez Europejską Unię Radiową (EBU) recital Garricka Ohlssona w Żelazowej Woli - miejscu urodzenia Fryderyka Chopina oraz recital jednego z najbardziej cenionych muzyków europejskich Norwega Leifa Ove Andsnesa na Zamku Królewskim.

22 lutego w obchody 200. rocznicy urodzin polskiego kompozytora włączy się również miasto stołeczne Warszawa. "Najdłuższe Urodziny" - czyli maraton muzyki Chopina rozpocznie się 22 lutego i potrwa do 1 marca. Przez tydzień, 24 godziny na dobę, w salach Wspólnoty Polskiej przy Krakowskim Przedmieściu 64 będzie grana muzyka polskiego kompozytora.

Na koncert wstęp jest wolny. Swój udział w maratonie potwierdzili Janusz Olejniczak, Kazimierz Gierżod, Zespół Polski Marii Pomianowskiej, Lena Ledoff oraz Andrzej Jagodziński z zespołem. Wystąpią także osoby, które swojego zawodowego życia nie związały z muzyką, jednak potrafią grać lub śpiewać Chopina - dyplomaci, lekarze, krytycy muzyczni i aktorzy. Utwory Chopina w swoim wykonaniu zaprezentują także absolwenci, studenci i uczniowie szkół muzycznych z całej Polski i artyści zza granicy m.in. z Japonii i Finlandii.

Koncertowi towarzyszyć będą dwie wystawy: plakatów chopinowskich z kolekcji Piotra Dąbrowskiego i fotografii Tomasza Kwiatkowskiego "Chopin. Opowiadania".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
12°C Poniedziałek
dzień
11°C Poniedziałek
wieczór
5°C Wtorek
noc
2°C Wtorek
rano
wiecej »