Około 2 tys. osób, nie bacząc na 30-stopniowy mróz, demonstrowało w niedzielę w Archangielsku, na północy Rosji, domagając się dymisji lokalnego gubernatora Ilji Michalczuka i federalnego rządu Władimira Putina.
Uczestnicy manifestacji protestowali również przeciwko podwyżkom opłat komunalnych i samowoli regionalnych władz. Milicja nie interweniowała.
Demonstracja była wspólną akcją całej opozycji - od demokratycznej partii Jabłoko przez liberalny ruch Solidarność po Komunistyczną Partię Federacji Rosyjskiej (KPRF). Przyłączyły się do nich związki zawodowe marynarzy i dokerów.
"Ludzie wyszli na ulice na znak solidarności z innymi miastami, w których odbyły się lub odbywają akcje protestacyjne. Występujący mówili, że sytuacja dojrzała do wychodzenia na ulice i żądania w ten sposób prawdy od władz" - oświadczył cytowany przez radio Echo Moskwy jeden z organizatorów niedzielnej manifestacji Ilja Jaszyn z ruchu Solidarność.
Demonstracja w Archangielsku, to kolejna duża akcja rosyjskiej opozycji w ostatnich tygodniach. Wcześniej demonstracje przeciwko lokalnym i federalnym władzom odbyły się m.in. w Kaliningradzie, Angarsku, Irkucku, Samarze, Petersburgu i Moskwie.
W Kaliningradzie protestowało około 10 tys. osób. Tamtejsza opozycja zapowiedziała już na marzec kolejną manifestację.
Swojemu rodakowi pogratulował między innymi prezydent USA Donald Trump.
To moment głęboko poruszający dla wspólnoty Kościoła katolickiego i dla całego świata.
Pierwsze pozdrowienie nowego Papieża z Logii Błogosławieństw Bazyliki Watykańskiej.
To pierwszy papież augustianin i drugi po Franciszku papież z kontynentu amerykańskiego.
Bo ich brak umożliwi jej nieuzasadnione oskarżanie Ukrainy o jego złamanie .
Premier Ukrainy Denys Szmyhal oświadczył, że jest to historyczne wydarzenie dla obu krajów.