Gwałtowny wzrost ilości odpadów elektronicznych (komputery, telefony komórkowe itp.) spowoduje poważne problemy sanitarne i ekologiczne w krajach rozwijających się, jeśli nie zostanie szybko podjęty recykling - ostrzegło w poniedziałek ONZ.
"Sprzedaż produktów elektronicznych w takich państwach, jak Chiny czy Indie, oraz na kontynencie afrykańskim i południowoamerykańskim mają gwałtownie wzrosnąć w ciągu najbliższych dziesięciu lat" - prognozuje raport Programu Środowiskowego Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNEP), opublikowany przed obradami ekspertów ds. środowiska na Bali.
"Jeśli nie zostanie zainicjowana żadna polityka w celu zbierania i recyklingu tego sprzętu, w wielu krajach powstaną góry niebezpiecznych odpadów elektronicznych, co będzie miało poważne reperkusje dla środowiska i zdrowia publicznego" - ostrzega dokument.
Ilość odpadów elektronicznych związanych z samymi komputerami ma wzrosnąć o 500 proc. w Indiach oraz o 200-400 proc. w Afryce Południowej i Chinach w porównaniu z poziomem z 2007 r. Będzie ich także dużo więcej za sprawą telefonów komórkowych, telewizorów, lodówek itp.
Same Chiny już w tej chwili wytwarzają około 2,3 mln ton odpadów elektronicznych rocznie i wyprzedzają je pod tym względem jedynie Stany Zjednoczone (3 mln). Znaczna część tych odpadów "nie jest odpowiednio przetwarzana" i spalana - twierdzi UNEP.
W poniedziałek i wtorek odbywa się na Bali spotkanie ekspertów Konwencji Bazylejskiej o kontroli transgranicznego przemieszczania i usuwania odpadów niebezpiecznych.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.