Izraelski parlament, Kneset, przyjął stosunkiem głosów 58 do 57 w trzecim i ostatnim czytaniu ustawę o handlu dającą ministerstwu spraw wewnętrznych uprawnienie do podejmowania decyzji o ograniczeniach w handlu w szabat.
Uchwalenie ustawy, promowanej przez ministra spraw wewnętrznych Arjeha Deriego z ultraortodoksyjnej partii Szas, wywołało niezadowolenie świeckich deputowanych, lecz uchroniło koalicyjny rząd przed rozpadem.
Tzw. ustawa supermarketowa przewiduje, że władze lokalne będą mogły uchwalać zezwolenia na otwarcie sklepów i restauracji na swoim terenie podczas szabatu tylko za zgodą MSW.
Większość żydowskich sklepów i supermarketów tradycyjnie pozostaje zamkniętych w Izraelu w szabat, który trwa od zachodu słońca w piątek do zachodu słońca w sobotę. Liczba otwartych lokali różni się w zależności od religijnego charakteru danego obszaru.
Szas i inne ultraortodoksyjne ugrupowania wbrew świeckiej większości żydowskich mieszkańców Izraela dążyły do ograniczenia sobotniego handlu, grożąc opuszczeniem koalicyjnego rządu premiera Benjamina Netanjahu, dysponującego jedynie niewielką większością parlamentarną.
Netanjahu zapowiedział w poniedziałek na spotkaniu swej frakcji w parlamencie, że głosowanie przeciwko nowej ustawie będzie głosowaniem za wotum nieufności wobec rządu. Co najmniej jeden deputowany z Likudu, partii premiera, odmówił głosowania za ustawą o handlu i jest zagrożony wykluczeniem. Członkowie innych frakcji koalicyjnych także odmówili jej poparcia. Minister obrony Awigdor Liberman, lider ultranacjonalistów z partii Nasz Dom Izrael, zapowiadał, że jego ugrupowanie nie poprze ustawy, którą nazwał "absurdalną".
W październiku ubiegłego roku Sąd Najwyższy wydał orzeczenie pozwalające na otwarcie w szabat ok. 160 małych supermarketów w Tel Awiwie, które o to zabiegały. Wprowadzenie ograniczeń w handlu pozostawił bowiem decyzji władz lokalnych. Część drobnych kupców protestowała wtedy, ponieważ zezwolenie na handel w szabat zmuszało ich do otwierania własnych sklepów ze względu na konkurencję. W ostatnich tygodniach wiele gmin pośpiesznie uchwalało lokalne przepisy, by zdążyć z zezwoleniami na otwarcie sklepów w szabat przed wprowadzeniem w życie nowego ustawodawstwa.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.