To ona jest fundamentem ich jedności.
Podczas rozpoczynającej się w poniedziałek podróży apostolskiej do Ameryki Łacińskiej Franciszek odwiedzi również Peru. Papieskiej wizycie w tym kraju będzie przyświecać hasło: „Zjednoczeni w nadziei”. Mówi bp Salvador Piñeiro, przewodniczący peruwiańskiego episkopatu.
„Ten temat: «Zjednoczeni w nadziei» zaproponowaliśmy my, peruwiańscy biskupi. Dzieli nas bowiem tak wiele rzeczy. Położenie geograficzne, ideologie. Jest jednak coś, co łączy wszystkich Peruwiańczyków: miłość do Jezusa i głębokie nabożeństwo do Maryi, a także miłość do Papieża. Naszą siłą jest Bóg. I dlatego mamy też nadzieję. Spośród wszystkich cnót ona najwięcej mówi o naszej sile ducha. I bardzo tej nadziei potrzebujemy, bo w ostatnim czasie politycy wywołali silne napięcia, spowodowali wielką falę krytyki. Doprowadziło to także do zamieszek. Silna jest też korupcja. Jest to zło, które obecne jest w całej Ameryce Łacińskiej. Ojcowie republiki marzyli o zjednoczeniu amerykańskich narodów. Tymczasem okazuje się, że wspólna dla nas jest korupcja. Dotarła ona również do Peru. Jest obecna na różnych szczeblach, dzieli i rodzi wrogość. Dlatego wizyta Papieża jest dla nas wezwaniem, by trwać w jedności. Jest to czas łaski” – powiedział Radiu Watykańskiemu przewodniczący Episkopatu Peru.
Bp Piñeiro podkreślił, że objęcie Chile i Peru jedną wizytą apostolską nie jest przypadkowe. Są to bowiem kraje nie tylko sąsiednie, ale także pod wieloma względami podobne, zmagające się z tymi samymi problemami. Przejawem bliskości obu krajów jest też regularna i daleko idąca współpraca między biskupami tych krajów – powiedział przewodniczący Episkopatu Peru.
*
Także rdzenna ludność peruwiańskiej części Amazonii bardzo oczekuje na wizytę Papieża. Indianie mają nadzieję, iż dzięki spotkaniu z Franciszkiem zostaną zauważone ich problemy - stwierdził rzecznik Wikariatu Apostolskiego Puerto Maldonado, ks. Manuel Jesús Romero.
"Rdzenni Amazończycy - wyjaśnia - chcą wyrazić swój stanowczy sprzeciw wobec tych, którzy nie okazują im należnego szacunku i naruszają ich odwieczne terytoria, coraz bardziej ograniczane. W ten sposób zagrożone są ich podstawowe źródła utrzymania, a zatem rybołówstwo, łowiectwo, eksploatacja lasów i rzek".
Wizyta Papieża w Puerto Maldonado będzie jego pierwszym bezpośrednim spotkaniem z Amazonią. Franciszka przywitają m.in. dzieci z placówek misyjnych i przywódcy rdzennej ludności.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.