Na Łotwie to tradycyjnie ważny moment dla tamtejszych wyznawców Chrystusa.
Chodzi nie tylko o zamanifestowanie woli jedności, ale również obecności chrześcijańskiej wiary w zlaicyzowanym społeczeństwie.
Tradycyjnie program tygodnia ekumenicznego obejmuje specjalne nabożeństwa z udziałem katolików, protestantów i prawosławnych. Nie brakuje też spotkań, konferencji i dyskusji na temat jedności chrześcijaństwa w kontekście obchodzonego niedawno 500-lecia reformacji (w łotewskiej Bibliotece Narodowej wciąż można obejrzeć wystawę poświęconą Marcinowi Lutrowi). Dużo miejsca kwestiom ekumenicznym poświęca tutejsze Radio Maryja, prezentując na antenie praktyczne inicjatywy łączące duchem i sercem chrześcijan różnych denominacji.
Warto dodać, że jeszcze przed Tygodniem Modlitw o Jedność Chrześcijan (11 stycznia) staraniem Kościoła luterańskiego na Łotwie ukazało się łotewskie tłumaczenie rzymskokatolicko-luterańskiej deklaracji z 2013 r. „Od konfliktu do komunii”. Podczas prezentacji dokumentu obaj ryscy arcybiskupi: luterański Jānis Vanags i katolicki Zbigniew Stankiewicz podkreślali, że w ekumenizmie nie chodzi o polityczne porozumienie, ale o nawrócenie z grzechu, jakim są podziały wśród wyznawców Chrystusa.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.