Jasna Góra: Rozmowy o zabytakch

I Ogólnopolska Konferencja Dyrektorów i Konserwatorów Muzeów i Skarbców Kościelnych „Ars Sacra" odbyła się na Jasnej Górze.

W jednodniowym spotkaniu udział wzięło kilkadziesiąt osób z prawie wszystkich diecezji w Polsce. Przegłosowano potrzebę utworzenia Stowarzyszenia Muzeów i Skarbców Kościelnych, którego celem ma być wspólna praca na rzecz ochrony i promowania kultury chrześcijańskiej.

Głównym celem zjazdu jest konsolidacja środowiska odpowiedzialnych za kościelne dobra kulturowe. „Spotkanie ma zintegrować dyrektorów i diecezjalnych konserwatorów, którzy dotąd nie mieli okazji do wspólnych refleksji, jak np. moraliści czy dogmatycy. Chodzi o wymianę myśli i poglądów historyków sztuki sakralnej, którzy są odpowiedzialni w diecezjach za dziedzictwo kulturowe Kościoła” - wyjaśnił ks. prof. Piotr Maniurka, dyrektor muzeum diecezjalnego w Opolu i kierownik katedry historii sztuki sakralnej na Uniwersytecie Opolskim.

Uczestnicy konferencji zapoznali się z uchwałą Konferencji Episkopatu Polski z 2008 r. w sprawie ewentualnego powołania Stowarzyszenia Muzeów i Skarbców Kościelnych "Ars Sacra" oraz zatwierdzenia jego statutu.

Po głosowaniu większość uczestników konferencji opowiedziała się za powstaniem Stowarzyszenia. Ostateczna jednak decyzja zostanie podjęta w późniejszym czasie po przekonsultowaniu jej w poszczególnych diecezjach.
S. Natanaela Błażejczyk, konsultant ds. ochrony zabytków sakralnych przy Episkopacie Polski, pomysł utworzenia Stowarzyszenia uważa za opatrznościowy. - Należy zachować to, co jest cenne w naszym dziedzictwie kultury narodowej i religijnej dla przyszłych pokoleń. Bóg tego chce - powiedziała.

O. dr Jan Golonka, kustosz zbiorów sztuki wotywnej na Jasnej Górze, powiedział, że w Kościele w Polsce bardzo brakowało konsolidacji środowiska historyków sztuki, którzy zajmują się skarbami sztuki kościelnej. „Działanie w grupie daje większe możliwości, stwarza okazję np. do lepszego poznania prawa, pozyskiwania środków czy przekonywania do konkretnej opinii w danej sprawie” - uważa o. Golonka.

Głównym celem Stowarzyszenia ma być m.in. reprezentowanie środowiska muzealników kościelnych w relacjach np. z ministerstwem kultury, działanie na rzecz tworzenia lepszych warunków przechowywania i eksponowania zbiorów oraz szkolenie kościelnych muzealników i promowanie takich muzeów.

Ks. Maniurka podkreślił, że najważniejsza dla stowarzyszenia będzie "wspólna praca na rzecz ochrony i promowania kultury chrześcijańskiej". - Jest potrzeba jednego głosu, który będzie reprezentatywny w rozmowach na różnych szczeblach, tak by nasze placówki były bardziej dostrzegane - zaznaczył.

W Polsce działa kilkadziesiąt muzeów diecezjalnych oraz mniejsze muzea parafialne, klasztorne czy misyjne. Przygotowania do powołania skupiającego te placówki Stowarzyszenia trwają od kilku lat. W marcu 2008 r. Konferencja Episkopatu Polski zatwierdziła projekt statutu Stowarzyszenia.

Na program konferencji złożyły się m.in. zapoznanie z pracami konserwatorskimi i badaniami archeologicznymi w bazylice jasnogórskiej, wysłuchanie komunikatu z sesji naukowej pt. „Tekstylia w zbiorach sakralnych. Teraźniejszość i przyszłość” odbytej w 2009 r. na Jasnej Górze oraz zwiedzanie zabytkowej biblioteki klasztornej, a także udział we Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej.

Pierwsze spotkanie odbyło się na Jasnej Górze, kolejne planowane są co roku w innych miejscach w Polsce, tak by stworzyć okazję do poznania bogactwa sakralnego dziedzictwa kulturowego całego kraju.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
21°C Czwartek
dzień
22°C Czwartek
wieczór
18°C Piątek
noc
16°C Piątek
rano
wiecej »