„Ta idea ma już ponad 100 lat” - mówi bp Włodzimierz Juszczak, ordynariusz diecezji wrocławsko-gdańskiej Kościoła Greckokatolickiego o Światowym Dniu Modlitw Kobiet, który będzie obchodzony 5 marca.
Coroczne ekumeniczne spotkania zostały zapoczątkowane w 1887 roku i są kontynuowane w każdy pierwszy piątek marca. Obecnie Dzień Modlitw Kobiet jest obchodzony w 170 krajach. Obchody we Wrocławiu odbędą się dziś w cerkwi grekokatolickiej.
„Ta idea ma już ponad 100 lat. Zapoczątkowana została przez kobiety Kościołów ewangelickich i protestanckich - przypomina bp Juszczak. - „Również przed wojną była praktykowana w Polsce, natomiast od lat 90. uczestniczy w tym dnu Kościół rzymskokatolicki, a od 2001 roku biorą udział grekokatoliczki. Na początku były zaproszone na obchody do Warszawy, a od kilku lat uczestniczą w obchodach tutaj we Wrocławiu. Dzięki temu jesteśmy gospodarzami tegorocznego wrocławskiego Światowego Dnia Modlitw Kobiet” - dodaje bp Juszczak.
„Tegoroczne nabożeństwo będzie sprawowany zgodnie z formularzem, przygotowanym przez kobiety z Kamerunu” - mówi bp Juszczak. - „Kobiety zbierają się by modlić się w intencji potrzeb ludzkich, potrzeb świata związanym z trudnościami gospodarczymi, politycznymi i z prześladowaniami, z nierównym traktowaniem ludzi na całym świecie - dorosłych i najmłodszych, ogarnąć wszystkich modlitwą”.
W tym roku zebrane podczas nabożeństwa pieniądze będą przeznaczenie na dwie inicjatywy w Kamerunie: na rzecz wdów w Buea i dzieci w wieku szkolnym w Kumbo. Wspólna modlitwa we Wrocławiu odbędzie się już dziś (4 marca) o godz. 17 w katedrze greckokatolickiej pw. św. Wincentego i Jakuba.
Ochrona budynku oddała w kierunku napastników strzały ostrzegawcze.
Zawsze mamy wsparcie ze strony Stolicy Apostolskiej - uważa ambasador Ukrainy przy Watykanie.
19 listopada wieczorem, biskupi rozpoczną swoje doroczne rekolekcje.
Konferencja odbywała się w dniach od 13 do 15 listopada w Watykanie.
Minister obrony zatwierdził pobór do wojska 7 tys. ortodoksyjnych żydów.