Chrześcijaństwo jest religią miłości, która kocha istoty ludzkie od pierwszych chwil życia, jest też religią, która mówi prawdę, choćby była ona bolesna – mówi rzecznik Episkopatu ks. Józef Kloch, komentując wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach w sprawie Alicja Tysiąc kontra „Gość Niedzielny”.
Sąd Apelacyjny w dzisiejszym wyroku tylko nieznacznie zmienił postanowienia z września ubiegłego roku, kiedy uznał, że „Gość Niedzielny” i jego wydawca - archidiecezja katowicka, mają przeprosić Alicję Tysiąc za naruszenie jej dóbr osobistych i wypłacić 30 tys. zł odszkodowania. Zmiany dotyczą głównie treści przeprosin, które mają zostać zamieszczone na łamach tygodnika.
O tym, że atmosfera wokół procesu wytoczonego „Gościowi Niedzielnemu” wskazuje na aktywność środowisk aborcyjnych, które za wszelką cenę chcą doprowadzić do nowych ustaleń prawnych w Polsce – mówi metropolita katowicki abp Damian Zimoń, komentując wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach.
Sam tygodnik, po wyroku wydał oświadczenie, w którym czytamy m.in.: „Rozstrzygnięcie Sądu Apelacyjnego potwierdza niebezpieczny precedens, że to sądy, w dowolny sposób interpretując „kontekst” oraz „ogólną wymowę” artykułów, w istocie decydują o kształcie publicystyki na wrażliwym obszarze rozstrzygnięć etycznych i moralnych. Oznacza to poważne ograniczenie nie tylko wolności słowa, ale także prawa katolików do udziału w debacie publicznej”. „Gość Niedzielny” podkreśla też, że krytyka użyta w jego artykułach nie dotyczyła osoby, ale zasad.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.