Chrześcijaństwo jest religią miłości, która kocha istoty ludzkie od pierwszych chwil życia, jest też religią, która mówi prawdę, choćby była ona bolesna – mówi rzecznik Episkopatu ks. Józef Kloch, komentując wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach w sprawie Alicja Tysiąc kontra „Gość Niedzielny”.
Sąd Apelacyjny w dzisiejszym wyroku tylko nieznacznie zmienił postanowienia z września ubiegłego roku, kiedy uznał, że „Gość Niedzielny” i jego wydawca - archidiecezja katowicka, mają przeprosić Alicję Tysiąc za naruszenie jej dóbr osobistych i wypłacić 30 tys. zł odszkodowania. Zmiany dotyczą głównie treści przeprosin, które mają zostać zamieszczone na łamach tygodnika.
O tym, że atmosfera wokół procesu wytoczonego „Gościowi Niedzielnemu” wskazuje na aktywność środowisk aborcyjnych, które za wszelką cenę chcą doprowadzić do nowych ustaleń prawnych w Polsce – mówi metropolita katowicki abp Damian Zimoń, komentując wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach.
Sam tygodnik, po wyroku wydał oświadczenie, w którym czytamy m.in.: „Rozstrzygnięcie Sądu Apelacyjnego potwierdza niebezpieczny precedens, że to sądy, w dowolny sposób interpretując „kontekst” oraz „ogólną wymowę” artykułów, w istocie decydują o kształcie publicystyki na wrażliwym obszarze rozstrzygnięć etycznych i moralnych. Oznacza to poważne ograniczenie nie tylko wolności słowa, ale także prawa katolików do udziału w debacie publicznej”. „Gość Niedzielny” podkreśla też, że krytyka użyta w jego artykułach nie dotyczyła osoby, ale zasad.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.